Společnost Lockheed Martin, známý výrobce letounů, zvládl pomocí 3D tisku vytisknou dosud největší část vesmírného zařízení. Vytiskla totiž kupoli palivového článku o průměru 1,16 metru, který by měl sloužit pro větší satelity..
Zajímavé je, že firma nepoužila termoplastické hmoty (ABS, PLA), ale využila výhod titanu, kterou je zejména nízká hmotnost. Kromě toho by měl 3D tisk výrazně snížit výrobní náklady. A nejen to, výroba se zrychlí až dvojnásobně, což je jistě povzbudivou informací do budoucna.
Aby se náklady snížily co nejvíce, vyvinul Lockheed Martin vlastní výrobní postup. Je to velký krok do budoucna a to i s ohledem, že prozatím prošly certifikací NASA technologické prvky o velikosti toustovače.
Kopule tak byla vytištěná revoluční technologií Electron Beam Additive Manufacturing. Americký výrobce stíhacích letounů titanovou kopuli zavede společně s kompletním palivovým tankem do satelitních nosičů LM 2100. Tiskařská technologie přitom připomíná standardní tisk, který známe všichni.
Jako tisková hmota se používá kovový prášek nebo struna, která se ale netaví v běžné tiskové hlavě zahříváním pomocí topného tělíska, ale pomocí působení přesného svazku elektronů.
To vše probíhá ve vakuu, díky čemuž je zajištěno čisté prostředí. Prostřednictvím revoluční technologie je tak možné vyrobit nejpřesnější struktury.