Vědci spolu se studenty z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni na zahraniční expedici objevili stopy římského osídlení. Expedice v oblasti Santa Marinella (Lazio, Itálie) byla zaměřena především na studium vnitřního členění města. Bývalé veřejné lázně vydaly i mnoho luxusních artefaktů..
Foto: Římské lázně z dronu/katedra archeologie FF ZČU v Plzni
„Počátky města Castrum Novum jsou spojovány s výstavbou cesty Via Aurelia. Římská kolonie vznikla ve 3. století před Kristem na původní etruské zástavbě, existující od 5. století před naším letopočtem.
V současnosti se nachází na 64. kilometru římské komunikace, na katastru obce Santa Marinella ve středním Laziu,” popisuje lokalitu členka týmu archeologů Klára Preusz. Dodává, že systematický archeologický výzkum římské kolonie Castrum Novum byl zahájen už v roce 2014, a to z iniciativy Městského muzea ve městě Santa Severa a francouzských univerzit v Lille a Amiens.
Zaniklému městu byla podle ní v minulosti věnována pozornost častokrát. První nálezy z vykopávek pochází už z 18. století a tvoří součást sbírek Vatikánských muzeí.
Foto: Výzkum lázní/katedra archeologie FF ZČU v Plzni
„Půdorys zaniklého města Castrum Novum lze rekonstruovat na základě nálezu reliktů městské hradby. Detailní vnitřní členění je však předmětem současného archeologického bádání,“ okomentovala výzkum Klára Preusz s tím, že desetičlenná skupina tvořená zaměstnanci katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU a českými a dvěma zahraničních studenty přispěla svým výzkumem k jeho pochopení.
Během expedice výzkumníci odhalili část veřejných lázní z tzv. Trajánského období. V jednom z objektů, pracovně nazývaném Ambiente 5, nalezli cisternu napojenou na kanalizaci, prefurnium, tedy předpecní prostor, který sloužil pro podzemní vytápění, a další prvky typické pro lázeňský objekt.
„Rozměr cisterny nasvědčuje, že šlo o lázně určené pro velký počet osob. Nejspíš ve 3. století našeho letopočtu došlo k jejímu zasypání,“ uvedla Klára Preusz. Týmu archeologů se podařilo odhalit i luxusní keramické zboží, fragmenty mozaik, bronzové předměty, jako hřebíky či háčky na ryby, a v neposlední řadě i mince.
Všechny tyto předměty pomohou přesně datovat období, kdy byl lázeňský objekt využíván a kdy zanikl.