Domů     .Top
Kam byste se vydali za pořádnou divočinou?
Pavel Šmejkal 1.6.2018

https://youtu.be/5–qT5fGAHU

I když je cestováni v dnešní době stále dostupnější, dostat se do skutečné divočiny se nepoštěstí jen tak někomu. Za nespoutanou přírodou se musíte vydat mnohdy na dalekou cestu. Schopnost dostat se do samotné divočiny je bezesporu důležitá, avšak mnohem důležitější je schopnost divočině porozumět, přizpůsobit se prostředí a užít si ji.

Pokud vás fascinuje trávnatá savana s nejmocnějšími predátory naší planety nebo neobyčejný život na poušti, který se adaptoval na suché nehostinné prostředí pak Afrika je pro vás ta správná destinace. Najdete tu nádherné oblasti, v kterých si život zachoval svoji původní formu.

Přijdete-li na africké pláně během dne, získáte dojem pokojného a bezpečného domova. Příroda odpočívá a připravuje se na hodinu lovu, která přichází před západem slunce. A tehdy můžete poznat nebezpečí v boji o život.

Ale ani noční život není procházka rájem, mnohdy až děsivé zvuky přírody přináší znatelnou úzkost a strach se kamkoliv pohnout. Pocit trochu relativního bezpečí tak můžete získat s příchodem nového dne, ovšem je to jen zdání, místní klimatické podmínky příliš pohody nenabídnou.

Neuvěřitelnou krásu nabízí přírodní rezervace Tswalu v Jižní Africe…

… Národní park NAMIB v Namibii, kde na Vás čeká příjemné překvapení v podobě setkání s pouštními slony a také nepříjemné překvapení díky dokonale maskovaným plazům…

… nebo rozsáhlé savany, jezera a bažiny Zambie.

Dáváte-li přednost bujnosti tropického pralesa, doporučujeme navštívit střední Ameriku. Džungle jsou i přes svůj úbytek stále nejrozmanitějším ekosystémem na naší planetě, k čemuž výrazně přispívá horké a vlhké podnebí, které se během roku výrazně nemění.  Každému z živočichů hrozí v džungli větší nebezpečí než kdekoliv jinde, což má za důsledek, že většina jich zde musí žít poměrně rychle. Barvitý svět tropických deštných pralesů nepřináší jen hrozbu ze strany jiných živočichů, ale také velké riziko v podobě exotických chorob.

Buďte obezřetní ve  vulkanickém pohoří Cordillera de Talamanca v Panamě ….

… nebo navazujících pohořích Cordillera de Guanacaste a Cordillera Central  v Kostarice a pobřežních nížinách mezi nimi.

Vyrazit do divočiny vyžaduje poměrně velkou dávku odvahy. Pokud ji nemáte a přesto toužíte odhalit její tajemství a poznat její krásu sledujte třídílný dokumentární seriál JEDEN DEN V DIVOČINE, který vás provede exotickými místy naší planety každou neděli od 3.6.2018 v 16:00 hod. na televizní stanici VIASAT NATURE.

www.viasatnature.cz,  FB: ViasatNatureCZ

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz