„Skandál Facebooku mě nepřekvapil,“ říká Petr Budiš, bezpečnostní expert I.CA

Tento článek je reklamním sdělením

„Omlouvám se, nevěděl jsem, jak je Facebook zranitelný. Je evidentní, že jsme neudělali dost pro to, abychom ochránili naše uživatele,“ zpytoval svědomí Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, před měsícem tváří v tvář americkým kongresmanům.

„To, co se stalo, mě jako člověka z branže příliš nepřekvapuje,“ reaguje na celosvětový skandál Ing. Petr Budiš, Ph.D, MBA, špičkový evropský odborník na ochranu dat.

 Facebook již třetí měsíc čelí bezprecedentním úniku a zneužití více než 120 milionů citlivých dat svých uživatelů (nejen) při amerických prezidentských volbách. Tato událost je však jen nejviditelnější špičkou ledovce, který pod hladinou skrývá dramatický vzestup globálního kyberločinu. Fenoménu, před nímž si dnes nikdo nemůže být zcela jistý.

„Sorry, netušil jsem, jak je Facebook zranitelný,“ kaje se Mark Zuckerberg, jeho zakladatel

KYBERZLOČIN HROZÍ KAŽDÉMU DRUHÉMU ČECHOVI

Petr Budiš, generální ředitel První certifikační autority (I.CA), velmi dobře ví, o čem mluví. Jeho společnost patří již od roku 2002 mezi českou a později i evropskou špičku v ochraně uživatelů internetu. Právě technologie I.CA stály u zrodu zabezpečeného elektronického bankovnictví, elektronického podpisu a časových razítek. Tedy prvků a řešení, chránících uživatele na síti před zneužitím jejich osobních údajů či kyberloupežemi jejich bankovních kont.

„Jako člověka z branže mě to příliš nepřekvapuje,“ říká Ing. Petr Budiš, expert na ochranu dat

„Problém Facebooku (fb), který začal jako studentský projekt a skončil jako firma s ročním ziskem 16 miliard dolarů, se dotýká prakticky každého druhého občana ČR. V České republice má fb totiž minimálně 4,9 milionů uživatelů. A protože 97 procent příjmů fb pochází od inzerentů, je jasné, že tito inzerenti očekávají za svoje peníze nějakou protihodnotu. A tou jsou kontakty nebo přístupy k uživatelům fb , kterých je dnes přibližně 2,1 miliardy na celém světě. O efektivitě celého systému svědčí fakt, že ruská reklamní agentura IRA údajně za 100 000 dolarů ovlivnila minimálně 126 miliónů amerických občanů a s velkou pravděpodobností měla vliv i na volbu Donalda Trumpa. Nebál bych se tuto skutečnost nazvat kyberzločinem,“ říká Petr Budiš.

ZRÁDNÁ DÁLNICE INTIMNÍCH DAT

Nejhorší je, že si za to můžeme vlastně sami. Na sociálních sítích o sobě uživatelé sdělují takřka všechna citlivá data. Tím de facto porušují veškerá pravidla bezpečného užívání internetu a ostatních medií. Facebook se navíc se netají tím, že všechny zprávy monitoruje a je schopen vyfiltrovat i intimní detaily, které by člověk v přímé komunikaci nepoužil, ale zde je sdílí s ostatními.

„My se snažíme propagovat využití bezpečné elektronické komunikace a bezpečnosti IT obecně, ale uživatel vše oslabuje svými sdílenými zprávami, informacemi a fotkami. Parafrázoval bych to takto: ,My se snažíme zamykat dveře, ale uživatel nechává otevřená okno, byť bydlí v přízemí,´“ vysvětluje Petr Budiš.

Kyberútoky hrozí už čtvrtině Čechů. A vlastně si za to můžeme sami…

Celá kauza má podle něj jednoduché řešení. Chcete-li sdílet informace a být v kontaktu se svými přáteli, tak jim sdělujte jen takové informace, o kterých víte, že mohou být čteny spoustou různých osob či organizací – prostě používejte autocenzuru. A chovejte se stejně obezřetně, jako když jste na veřejném prostranství, kde také nenecháte ležet klíče od bytu či otevřenou peněženku.

„Pokud budete dále sdílet svoje citlivá data na veřejných sociálních sítích, tak Vám ani nejbezpečnější nástroje a procesy nepomohou ochránit Vás, protože je vy sami vědomě obcházíte,“ dodává.

Svět je dnes globální komunikační dálnice. Ale s nebezpečnými zákrutami…

SMART REVOLUCE: NÁSTUP UMĚLÉ INTELIGENCE

„Být smart“ přesto zůstává – i přes vzrůstající hrozbu kyberzločinu – heslem dneška.

V bankách i u dodavatelů energií se připravují plány na virtuální pobočky, na „chytrých“ webech se již zanedlouho budeme ba inteligence jsou již za dveřmi… Kamenné pobočky firem budou v dohledné době vybavovány inteligentními systémy na rozpoznávání obličejů i nálad vstoupivších klientů…

Jak ale zabezpečit citlivou stránku ochrany osobních údajů klientů?

Bezpečnostní produkty a řešení, které nabízí První certifikační autorita – kvalifikované certifikáty a s nimi spojené kvalifikované elektronické podpisy, elektronické pečeti či razítka (sloužící pro bezpečnou autorizaci elektronických dokumentů) – mají tu výhodu, že jimi opatřené dokumenty jsou bezpečné a právně rovnocenné papírovým dokumentům s vlastnoručním podpisem. Navíc zajišťují i integritu dokumentů.

„Naše produkty jsou tak vhodné pro stávající kamenné pobočky a jejich transakce vůči centrále, ale díváme se i do budoucna, neboť naši vývojoví pracovníci se stále snaží být v předstihu před požadavky trhu a reagují i na zatím teoretická nebezpečí či hrozby, a to vše v souladu i s platnou legislativou,“ tvrdí Petr Budiš.

S rostoucím počtem elektronických transakcí, které budou muset být zabezpečeny, se bude samozřejmě zvyšovat i potřeba tyto transakce verifikovat. Již dnes se hovoří o tom, že na internetu je připojeno více jak 20 miliard zařízení. A toto číslo se každým dnem geometricky zvyšuje.

„Každá firma by si měla zhodnotit, jak cenná jsou jejich data – například i pro konkurenci. A s tímto vědomím je zabezpečit při využití všech možných nástrojů a jejich promyšlené kombinace,“ říká Petr Budiš z První certifikační autority

KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST JE KLÍČOVÁ

O kolik tedy těžší bude v nadcházející „smart“ době virtuálních dat zabránit jejich prolomení? Ať již jde o hackery či průmyslovou nebo vládní špionáž. A o kolik těžší bude zajištění ochrany svých klientů pro společnosti, jako je I.CA?

Data, která dnes vlastní prakticky každá společnost, jsou totiž velice ceněným pokladem. To je názorně vidět i na příkladu aktuální kauzy Facebooku, kde můžete mít přístup k cca 2 miliardám lidí po celém světě a dokonce můžete ovlivňovat jejich politické názory (viz případ Cambridge Analytica). Tím spíše, že hackerské útoky mohou být prováděny prakticky z jakéhokoliv místa na světě. A díky virtuálním měnám jsou hackeři při přebírání odměny či výpalného prakticky nepolapitelní.

„Budou ale útočit na firmy i s cílem je vydírat zablokováním či zničením dat, případně udáním kontrolním orgánu, že jejich data nejsou chráněna, jak to od letošního 25. května vyžaduje GDPR (General Data Protection Regulation) – nařízení Evropské unie o zvýšení úrovně ochrany osobních dat). My se v I.CA snažíme, aby data, která máme a jsme povinni je zpracovávat při vydávání certifikátů, byla řádně a v maximální možné míře zabezpečena. Současně prosazujeme politiku obezřetnosti i v práci s vnitřními zdroji společnosti, kdy se často – vzhledem k zaměření firmy – může náš přístup zdát nezasvěceným až paranoidní,“ dodává Petr Budiš.

Od roku 2006 je I.CA rovněž akreditovaným poskytovatelem elektronických časových razítek v ČR a SR.

EVROPSKÁ ŠPIČKA S ČESKÝM RAZÍTKEM

První certifikační autorita (I.CA) poskytuje ve spolupráci s nejvýznamnějšími IT firmami svoje služby pro zajištění komplexních řešení zákazníkům.

Vysokou kvalitu všech poskytovaných služeb zaručuje využívání vlastního know-how, dlouholetých zkušeností, získaných v rámci realizace a provozního zajištění vydávání certifikátů, a spolupráce s předními světovými společnostmi v oblasti bezpečnosti.

I.CA poskytuje i služby spojené s využíváním certifikátů: služby ověření žadatele – držitele certifikátů, služby autentizace a správy certifikátů – Identity Manager&Access Manager.

Dodává i nosiče certifikátů – čipové karty a čtečky a čipových karet. Ve svém oboru patří mezi evropské leadery. Kvalifikované certifikáty jsou určeny pro komunikaci občanů s orgány veřejné moci, současně se využívají i pro komerční účely. Kvalifikované certifikáty vydávané I.CA splňují veškeré požadavky dané zákonem č. 297/2016 Sb. a nařízením EU č. 910/2014 (eIDAS).

Od roku 2006 je I.CA rovněž akreditovaným poskytovatelem elektronických časových razítek v ČR a SR. V současné době dodává elektronická časová razítka pro více jak 550 klientů, mezi nimiž je například ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, MPSV ČR, Řízení letového provozu ČR či mobilní operátoři O2 a TMobile.

Tento článek je reklamním sdělením
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce

Související články

Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a všechna ta vesmírná krása...
Muž, který propojil kybernetiku s filozofií: Vzdělaná společnost žije bohatším životem

Muž, který propojil kybernetiku s...

„Věda má přinášet radost.“ Tato slova patří jednomu z...
Praha jako mongolská step…  Koně Převalského mají 20 hektarů pastvin na Dívčích hradech

Praha jako mongolská step… Koně...

Mluvilo se o tom roky, ale teprve teď Zoo Praha vypustila čtyři klisny...
Pomoc při cestách po EU

Pomoc při cestách po EU

Evropa má několik společných dopravních projektů. C-ROADS si klade za...
Mikrobiologové zkoumali, čím je znečištěný vzduch v domácnostech

Mikrobiologové zkoumali, čím je...

Guma z pneumatik, částice slunečního krému a dokonce i DNA chlamydie. Tým...
Profesorka Jitka Rychtaříková: Proč je rodina vymírající druh a Češi jako národ nikdy nevymřou?

Profesorka Jitka Rychtaříková: Proč je...

Zachrání budoucnost národa migranti? Budou senioři bez důchodů? Proč během druhé...
Studie z Oxfordu: Jaká podpora nastartuje globální ekonomiku?

Studie z Oxfordu: Jaká podpora...

Podle studie Oxfordské univerzity ekonomické projekty snižující hladinu...
Nové doklady o vývoji člověka

Nové doklady o vývoji člověka

Badatelé se domnívají, že objevili pozůstatky hominida, jednoho z přímých...
Symbol Národního muzea se po 132 letech dočká kompletního restaurování

Symbol Národního muzea se po 132...

Národní muzeum i v době, kdy je pro své návštěvníky uzavřeno, pokračuje v práci....
USA přerušují letecký kontakt s Evropou

USA přerušují letecký kontakt s...

Vzhledem k situaci kolem koronaviru se administrativa...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Epidemie Cypriánova moru skolila i dva římské císaře

Epidemie Cypriánova moru skolila i...

Císař Claudius II. Gothicus se řadí k energickým vládcům. Velkou část svého...
Světové rekordy: Které z nich jsou nejbizarnější?

Světové rekordy: Které z nich jsou...

Když se řekne „světový rekord“, většina z nás si představí nějaký...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere z ohniště žhavé uhlíky a...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“ říká přátelům...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?

Jedineční a reální: Čím se tito...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě vypadají víceméně podobně....
3 věci, které dali nacisté světu

3 věci, které dali nacisté světu

Během každého vojenského konfliktu pracují vědci na vylepšování...
Saturn ztrácí své prstence!

Saturn ztrácí své prstence!

Saturn, jedna z planet naší sluneční soustavy, vyniká hlavně...
Dějepis jinak: Žena, která se stala papežem

Dějepis jinak: Žena, která se...

První žena, která se stala papežem? Nebo pouze lež,...
Naděje pro nemocné s Alzheimerem

Naděje pro nemocné s Alzheimerem

Odborníci z americké Pensylvánské státní univerzity (Penn State) jsou toho...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.