Domů     .Top
Montážní pěna jako nástroj zkázy

Před rokem zalepil neznámý pachatel v Čejkovicích na Hodonínsku desítky hnízdních otvorů vlh pestrých (Merops apiaster). Ptáky z nor ucpaných montážní pěnou osvobodili ornitologové a pracovníci České inspekce životního prostředí.

Vlhy se ze zimovišť vracejí v druhé polovině května. Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické proto zorganizovala pro veřejnost akci spojenou s úpravou poničené hnízdní stěny a jejího okolí..

Foto: Vlhy pestré – zdroj Wikipedie

Ornitologové věří, že díky většímu povědomí o přítomnosti ohrožených vlh a zapojení místních lidí do jejich ochrany se loňský útok nebude opakovat. Zalepení hnízdních nor v kolonii vlh pestrých patří mezi nejbrutálnější případy ptačí kriminality v posledních letech.

Jen shodou náhod se podařilo uvězněné ptáky osvobodit. Vlhy jsou ale velmi citlivé na rušení a po otřesném zážitku se už na svá hnízda nevrátily. „Aby se situace z loňského roku neopakovala, rozhodli jsme se spojit přímo s obcí Čejkovice a uspořádat akci cílenou primárně na veřejnost,“ uvádí Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické a dodává:

„Věříme, že zapojení veřejnosti je nejlepší způsob, jak lidi přesvědčit o důležitosti ochrany takto cenných lokalit a živočichů, kteří je obývají“. Kromě ornitologů se tak akce zúčastnili i místní skauti a další dobrovolníci.

Hnízdní stěna pro ptáky byla zvětšena a očištěna, aby se vlhám usnadnilo hnízdění. „Vlhy si hloubí nory v sypkém materiálu. Očištění stěny od ztvrdlé hlíny a písku jim umožní hrabání. Zároveň preferují vyšší kolmé stěny, kde jim hrozí menší riziko predace,“ komentuje ornitolog Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO, proč se hnízdní stěny upravují.

Foto:  ČSO – Ivo Stejskal

Jednorázovou úpravou hnízdní stěny ale aktivity na podporu ohrožených druhů hnízdících v kolmých stěnách nekončí. Kromě vlh na tomto typu lokalit hnízdí také břehule říční (Riparia riparia) a v blízkosti vodních toků i ledňáčci. Stěny také využívají například vzácné samotářské včely.

V rámci probíhajícího projektu Jihomoravské pobočky ČSO „Živé břehy“ bylo upraveno ve spolupráci s neziskovou organizací KROK Kyjov, z.ú. 7 dalších stěn a do konce projektu jich ornitologové plánují upravit minimálně 15.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz