Před rokem zalepil neznámý pachatel v Čejkovicích na Hodonínsku desítky hnízdních otvorů vlh pestrých (Merops apiaster). Ptáky z nor ucpaných montážní pěnou osvobodili ornitologové a pracovníci České inspekce životního prostředí.
Vlhy se ze zimovišť vracejí v druhé polovině května. Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické proto zorganizovala pro veřejnost akci spojenou s úpravou poničené hnízdní stěny a jejího okolí..
Foto: Vlhy pestré – zdroj Wikipedie
Ornitologové věří, že díky většímu povědomí o přítomnosti ohrožených vlh a zapojení místních lidí do jejich ochrany se loňský útok nebude opakovat. Zalepení hnízdních nor v kolonii vlh pestrých patří mezi nejbrutálnější případy ptačí kriminality v posledních letech.
Jen shodou náhod se podařilo uvězněné ptáky osvobodit. Vlhy jsou ale velmi citlivé na rušení a po otřesném zážitku se už na svá hnízda nevrátily. „Aby se situace z loňského roku neopakovala, rozhodli jsme se spojit přímo s obcí Čejkovice a uspořádat akci cílenou primárně na veřejnost,“ uvádí Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické a dodává:
„Věříme, že zapojení veřejnosti je nejlepší způsob, jak lidi přesvědčit o důležitosti ochrany takto cenných lokalit a živočichů, kteří je obývají“. Kromě ornitologů se tak akce zúčastnili i místní skauti a další dobrovolníci.
Hnízdní stěna pro ptáky byla zvětšena a očištěna, aby se vlhám usnadnilo hnízdění. „Vlhy si hloubí nory v sypkém materiálu. Očištění stěny od ztvrdlé hlíny a písku jim umožní hrabání. Zároveň preferují vyšší kolmé stěny, kde jim hrozí menší riziko predace,“ komentuje ornitolog Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO, proč se hnízdní stěny upravují.

Foto: ČSO – Ivo Stejskal
Jednorázovou úpravou hnízdní stěny ale aktivity na podporu ohrožených druhů hnízdících v kolmých stěnách nekončí. Kromě vlh na tomto typu lokalit hnízdí také břehule říční (Riparia riparia) a v blízkosti vodních toků i ledňáčci. Stěny také využívají například vzácné samotářské včely.
V rámci probíhajícího projektu Jihomoravské pobočky ČSO „Živé břehy“ bylo upraveno ve spolupráci s neziskovou organizací KROK Kyjov, z.ú. 7 dalších stěn a do konce projektu jich ornitologové plánují upravit minimálně 15.