Vědci z pražské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy přišli s překvapivým zjištěním, podle kterého jeden z běžných virů snižuje inteligenci nakažených osob. Zákeřnost tzv. cytomegaloviru je o to větší, že bývá jeho výskyt u nakaženého bezpříznakový a tudíž nenápadný. .
„U jinak zdravých lidí se infekce považuje za bezpříznakovou, může ovšem způsobit vážné komplikace u pacientů s narušenou imunitou. Nákaza v těhotenství může negativně ovlivnit vývoj plodu včetně poškození nervové soustavy,” uvedli představitelé fakulty, kteří na výzkumu pracovali.
Kromě již zmíněných problémů může mít nemoc značný vliv na kognitivní funkce včetně inteligence. Čeští vědci k tomuto zjištění došli zcela náhodou, když vycházeli ze zkušeností s výzkumem toxoplazmózy, u které byl dopad na inteligenci potvrzen již před časem.
Cytomegalovirus je velice rozšířený a jen málokdo se vyhne nekažení. „U starších lidí se počet nakažených blíží 80 procentům, ale může být ještě vyšší. Domnívám se, že do konce života se nakazí téměř každý,” poznamenal vědec Jaroslav Flegr.
Přestože proti nenápadné nemoci zabírají antivirotika (spojovaná s nežádoucími vedlejšími účinky), shodují se odborníci na tom, že je léčba zbytečná, pokud nakažený jedinec netrpí oslabenou imunitou či jiným problémem, který by ho mohl ve spojitosti s cytomegalovirem ohrozit na zdraví.
Překvapivý závěr výzkumu vědce motivoval k tomu, aby ve své práci pokračovali a zkoumali i další nemoci. Další na řadě má být EBV virus způsobující mononukleózu.