Mezinárodní vědecký tým ve složení odborníků z Velké Británie, Spojených států a Brazílie nedávno vyvinul enzym, který je schopný rozkládat plasty. Tato látka by mohla v brzké době vyřešit problematiku trvalého znečišťování přírody, zejména pak oceánů, které jsou na tom kriticky..
Říká se, že pokud půjde situace s plasty stále stejnou cestou, brzy se v nich utopíme. Nyní se však vyskytla naděje, že je budeme schopní relativně rychle likvidovat díky úspěšnému výzkumu přírodního enzymu Ideonella sakaiensis, který vědci objevili zcela náhodně před několika lety na japonské skládce.
Na této skládce enzym pravděpodobně sám od sebe zmutoval a umožnil tamním bakteriím rozkládat plast. Dokáže to dokonce i s polyethylentereftalátem, známým též pod zkratkou PET, z něhož se od roku 1940 vyrobily miliony tun plastových lahví.
Když vědci zkoumali tento enzym, shodou náhod se jim podařilo vytvořit jinou látku, která je schopna likvidovat plasty dokonce o pětinu rychleji, než již zmíněný enzym z japonské skládky. „Doufali jsme, že se nám podaří určit kompletní strukturu enzymu, ale nakonec jsme se dostali ještě o krok dále.
Nečekaně jsme vyvinuli enzym s vylepšenou strukturou, který je efektivnější,“ prohlásil jeden z vedoucích představitelů výzkumu Gregg Beckham.
Vznik této látky by mohl být hotovou senzací, protože problematika znečišťování přírody plasty patří mezi nejzávažnější. Vždyť běžná „petka“ se v přírodě rozkládá více než 100 let a jak vědci z Portsmouthské univerzity správně dodávají, všechny lahve, které jsme za tu dobu vyrobily jsou stále mezi námi.
Nyní musíme čekat, zda bude výzkum úspěšně dokončen a zda se vědcům podaří látku zcela ideálně přizpůsobit požadované činnosti. Oni věří, že ano. „Ačkoliv jsme enzym vylepšili jen mírně, tento neočekávaný objev naznačuje, že je tu prostor pro další zdokonalování těchto enzymů, které nám pak můžou pomoci najít řešení, jak odstranit neustále se zvětšující hromadu odhozených plastů,“ dodal na závěr šéf institutu biomedicíny v Portsmouthu, profesor John McGeehan. Držíme palce!