Před časem jsme vás informovali o tom, že pardubičtí vědci dokázali zvláknit kyselinu hyaluronovou a vytvořit tak hojivé kryty na rány i u velmi citlivých pacientů. Česká biotechnologická společnost Contipro podílející se na tomto výzkumu se rozhodla využít novinky i v kosmetickém průmyslu.
Budeme v budoucnu místo krémů proti vráskám používat nanovlákna kyseliny hyaluronové obohacená o další aktivní látky?.
Foto: Contipro – Aplikace nanovláken kyseliny hyaluronové
Nanovlákno je tisíckrát tenčí než lidský vlas a má vzhledem ke své hmotnosti obrovský povrch, což mu dodává výjimečné vlastnosti. Při styku s vodou se na obličeji okamžitě rozpustí i v případě vysoké koncentrace aktivních látek.
Nízkomolekulární kyselina hyaluronová sama o sobě proniká hluboko do kůže, kde aktivně stimuluje kožní buňky, a navíc s sebou strhává i další účinné látky.
Tímto způsobem mohou nanovlákna doručit do kůže větší množství různých aktivních látek a fungují díky tomu účinněji než klasická tekutá séra a krémy. Nanovlákna je možné připravit v různých formách, kterými mohou být například masky na obličej nebo instantní séra, s různým složením přesně podle potřeb zákazníků z řad kosmetických firem.
Inovativní nanovlákna kyseliny hyaluronové obohacená o další aktivní látky jsou vyrobená patentovanou technologií, kterou Contipro ovládá jako jediná firma na světě. Nanovlákna neobsahují žádné konzervanty, stabilizátory, barviva ani parfémy.
Český patent v Amsterdamu
V půlce dubna budou výsledky výzkumu a jeho využití v praxi představeny na kosmetickém veletrhu In-cosmetics Global v Amsterdamu. Nanovlákna vyrobená v Contipru se stanou brzy základem nových kosmetických produktů známých světových značek.
Dva roky probíhá testování nanovlákenné kosmetiky z kyseliny hyaluronové v luxusním kosmetickém salonu na Champs-Élysées ve Francii a ohlas zákazníků byl motivací pro další rozvoj. „V rámci studie účinnosti jsme s našimi nanovlákny porovnávali i luxusní sérum tradičního výrobce kosmetiky v hodnotě cca 100 Euro za 50 ml.
Efekt obou produktů na pleť dobrovolnic jsme pak vyhodnocovali pomocí nejmodernějších přístrojů. Půlka obličeje, na kterou byla aplikována nanovlákna, vykazovala lepší výsledky, například jsme pozorovali výraznější redukci vrásek, snížení velikosti a množství kožních pórů i zvýšení zdravého lesku pokožky,“ popisuje prokázaný efekt nanovláken z hyaluronanu vedoucí výzkumného oddělení pro kosmetické suroviny doktorka Iva Dolečková.
Nanovlákna v lékařství
Společnost Contipro není v odvětví kosmetických surovin žádným nováčkem. Kyselinu hyaluronovou vyrábí už od začátku 90. let, aktuálně se řadí mezi největší světové producenty. Na kvalitu z Dolní Dobrouče se spoléhají nejúspěšnější světové kosmetické společnosti.
Jak říká generální ředitel, docent Vladimír Velebný, kosmetika je jen začátek. „V plánu máme rozjet hlavně výrobu nanovláken pro medicínské účely. Aktuálně pracujeme na šesti farmaceutických projektech a u dvou z nich očekáváme start klinických studií již koncem letošního roku.“.