Alergie je nepřiměřenou reakcí imunitního systému organismu na látky z našeho okolí. Podle úrovně závažnosti se liší od mírně obtěžujících projevů až po život ohrožující projevy. Lidem s alergií či astmatem však konečně svítá na lepší časy – američtí vědci vyvinuli univerzální lék, potlačující přehnané reakce imunitního systému. .
Za lékem stojí vědci z Northwestern University Feinberg School of Medicine z Illinois, kteří vytvořili metodu, využívající k léčbě nepřiměřených imunitních reakcí malé množství alergenu. Alergen je obalen do speciálního pláště, tvořícího nanočástice, které imunitní systém vnímá negativně.
Buňky, které mají za cíl nečistoty eliminovat, ovšem namísto spuštění alergické reakce vyhodnotí látku jako neškodnou a k žádné reakci nedojde. Tato metoda sama o sobě nepředstavuje úplnou novinku a již byla testována u nemocí jako je skleróza či celiakie, avšak nyní je to poprvé, co byla aplikována na alergické reakce.
Tato zjištění představují nový, bezpečný, efektivní a dlouhodobý způsob, jak „vyléčit“ pacienty s život ohrožujícím onemocněním dýchacích cest a s potravinovými alergiemi. Můžeme tak eliminovat potřebu celoživotního užívání léků k léčbě plicní alergie,“ sdělil americkým médiím vědec Stephen Miller, který tak jistě potěší nejednoho pacienta.
Lék byl zatím testován pouze na myších, kde doznal perfektních výsledků. První lidští pacienti však nebudou muset na novou metodu čekat moc dlouho. Samotní vědci optimisticky hlásí, že se první testování na lidech plánuje už v dohledné době.
Nezbývá než doufat, že budou výsledky stejně úspěšné jako u testovaných hlodavců.