Po Spojených státech amerických a Sovětském svazu jsme se stali třetí zemí ve vesmíru! Před rovnými 40 lety vyrazila kosmická loď Sojuz 28 vstříc vesmírnému dobrodružství s československým vojenských pilotem Vladimírem Remkem (*1948) na palubě. .
Jeho otec byl velitelem letectva Československé lidové armády, a tak měl mladý Vladimír létání v rodině. Po čtyřletém studiu na Vyšším leteckém učilišti nastoupil v roce 1970 k 1. Zvolenskému leteckému stíhacímu pluku v Českých Budějovicích, který disponoval sovětskými stíhačkami MIG-21.
Remkova příležitost stát se z vojenského pilota kosmonautem přišla roku 1976 v Berlíně na komunistické konferenci, jen o tom ještě nevěděl. Leonid Brežněv na této konferenci prohlásil, že by bylo dobré v rámci programu Interkosmos zapojit do vesmírného programu i další státy.
Nesovětští kosmonauti měli dostat příležitost vycestovat na lodi Sojuz na kosmickou stanici. Remek projevil zájem a dobře udělal. Nakonec se totiž ukázal jako ideální kandidát.
Po náročném a zdlouhavém výcviku zbyly jen dvě dvojice s šancí na let ke hvězdám. Dvojice Gubarev-Remek nakonec dostala přednost před dvojicí Pelčák-Rukavišnikov a československému pilotovi bylo v tu chvíli jasné, že jeho záběry za několik dní obletí celý svět.
Na svou životní misi československý letec vyrazil 2. března 1978. Ve vesmíru prožil necelých 8 dní.
Po 7 dnech, 22 hodinách a 18 minutách od vzletu Sojuzu vstříc prvnímu československému vesmírnému dobrodružství byly všechny úkoly mise splněny a kosmonauti se mohli vrátit domů. 10. března 1978 bez problémů přistáli na kazachstánském území.
Československo tímto úspěchem nabylo na mezinárodní prestiži. Remek se vrátil zpět k létání, napsal o své vesmírném pobytu několik knih a později se dokonce angažoval v politice za KSČM.