V Egyptě byl nalezen další střípek ze starověké egyptské civilizace. Archeologové z jihoegyptského Asuánu objevili část sochy jednoho z nejslavnějších faraonů – Ramesse II. Ten Egyptu vládl v letech 1279 – 1213 př.
n. l..
Hlava a hruď sochy byla náhodou objevena v tamním chrámu Kóm Ombo, kde se odborníci snažili ochránit stavbu před poškozením podzemní vodou. Nález byl zajištěn a nyní bude probíhat jeho další zkoumání.
Ramesse II. je jedním z nejznámějších faraonů starověkého Egypta. Částečně je to způsobeno legendami o jeho mimořádném vojenském talentu, které však nemohou být vzdálenější pravdě. Obří hrdinské sochy a příběhy o neporazitelnosti vryté do monumentů a vepsané do papyrových svitků měly v lidech tehdejších i budoucích generací budit dojem, že faraon Ramesse II. byl vojevůdcem se vším všudy a že před ním díky tomu poklekla řada nepřátel, zejména pak Libyjci a Núbijci.
Že to možná celé bylo trochu jinak dokazují nedávné nálezy, podle kterých žili Egypťané v době vlády Ramesse II. s Libyjci v míru a k žádným roztržkám či přímo válečným konfliktům mezi nimi nedocházelo.
Důkazem jsou tehdejší pastevecké osady hluboko na libyjském území, které Egypťané okupovali a kde za vlády faraona Ramesse II. poklidně pásli svá stáda. I v období údajné války.