Nová vědecká studie ve Španělsku se snaží řešit problematiku nezdravých uzenin. Vědci by je rádi obohatili o kultury mikroorganismů, které by výrazně snižovaly koncentraci solí a tuků. Poněkud kontroverzní je ovšem zdroj těchto mikroorganismů. .
Tím zdrojem jsou exkrementy dětí do půl roku věku. Výkaly nemluvňat totiž obsahují více požadovaných bakterií než je tomu u dospělých lidí. Testování proběhlo na salámech fuet a chorizo. A výsledky vědce mile překvapily.
Aniž by byla výrazně ovlivněna chuť, vůně či konzistence uzeniny, byly bakterie úspěšně aplikovány do potraviny. „Člověk by ani nehádal, že k jejich výrobě byly použity bakterie z dětských výkalů,“ sdělil své pocity jeden z vědců.
„Výsledná uzenina skutečně chutná jako fuet, ale je přitom zdravější: má nižší obsah solí i tuků. Když ji budete jíst, současně se vám bude trakt plnit i probiotickými bakteriemi. Pro pozitivní efekt přitom nejspíš stačí sníst deset gramů této uzeniny denně,“ okomentovala úspěšné testy nadšená vedoucí výzkumu.
Ne všichni ovšem nadšení španělského týmu sdílí. Například ředitel klinického centra z New Jersey k testování zdravých uzenin řekl: „Probiotika nejsou celospektrální, nedají se považovat za univerzální všelék.
Mohou také vytvořit v žaludku konzumentů značnou nerovnováhu s drastickými dopady. Nejedl bych je jen proto, že mě k tomu nabádá nějaká reklama, dokud nebudeme vědět, zda a jak konkrétně pomáhají.“.
Kamenem úrazu je navíc neochota výrobců přijít s novinkou na trh. Je tedy otázkou, zda se těchto uzenin vůbec někdy dočkáme na pultech obchodů a zda budou lidé ochotní oprostit se od původu mikroorganismů výměnou za zdravější pojídání uzenin.