Není tajemstvím, že se ve středočeských Milovicích nacházejí divocí koně. Navíc během příštích dnů se odtud vydá hned deset hřebců, kteří se zde narodili v roce 2016. Jejich cesta povede do přírodních památek Na Plachtě v Hradci Králové a do Ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře..
Divocí koně přispívají k péči o biologicky cenné lokality v Evropě. Nyní budou pomáhat také v České republice. Například v Nizozemí a Belgii pomáhají divocí koně z Exmooru s ochranou již zhruba tří desítek rezervací, včetně národních parků. Koně by na Plachtu a Josefovské louky měli přijet v sobotu 20. ledna.
Na evropském kontinentu byl divoký kůň člověkem vyhuben, díky izolaci Britských ostrovů však v drsném prostředí Exmooru přežili divoce žijící koně, kteří původním divokým koním kontinentální Evropy odpovídají nejenom vzhledem, ale i řadou genetických znaků.
A především se u nich zachovaly všechny „divoké“ vlastnosti nutné pro život bez lidské péče. Právě kombinace unikátních vlastností, nenáročnosti, autentického vzhledu a schopnosti celoroční venkovní pastvy bez potřeby přikrmování a jiné péče, činí z divokých koní z Exmooru ideální zvíře pro nejekologičtější péči o přírodovědně cenná území velkého rozsahu.
Přírodní památka Na Plachtě a Ptačí park Josefovské louky patří mezi nejznámější přírodní území východních Čech. Spojení zvířat s přírodou je proto svátkem všech milovníků zvířat a přírody a zároveň obrovským úspěchem i výkladní skříní východočeské ochrany přírody,” vysvětluje David Číp, ochranář a předseda Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.
Koně zde budou přirozeným způsobem napomáhat udržování vzácných přírodovědných stanovišť. Koně zajistí mnohem šetrnější údržbu travního porostu, ve kterém budou mít luční ptáci, hmyz, a tedy i motýli, větší šanci na přežití.
Divoké koně do lokalit Josefovské louky a Plachta bezplatně zapůjčila společnost Česká krajina.