50 000 let staré mládě vyhynulého jeskynního lva bylo před necelými dvěma měsíci objeveno vědeckým týmem v sibiřském permafrostu. Podle nálezců je tělo zvířete v perfektním stavu a dokonce se uvažuje o pokusu lva naklonovat..
Nalezený živočich měří 46 centimetrů a váží 4 kilogramy. Jeho stáří v době smrti se odhaduje na 6 až 8 týdnů s tím, že příčina jeho úmrtí v tak útlém věku není zatím známá. Díky chladné půdě je tělo lvíčete prakticky neporušeno, což u vědců okamžitě vzbudilo zájem o možnost ho naklonovat.
,,Mládě lva je skvěle zachovalé včetně všech končetin,“ sdělil médiím Albert Protopopov z tamní Akademie věd a zároveň dodal, že plnohodnotné výsledky z výzkumu nebudou zveřejněny dříve jak za tři roky.
Jeskynní lvi (Panthera leo spelaea) představovali impozantní zvířata o něco málo větší, než je současný lev africký. Charakteristická pro ně byla hustá světlá srst, která je chránila před chladným podnebím, okrouhlé odstávající uši a ocas se střapcem na konci.
Nejběžnějším místem výskytu pro něj byly stepi nebo jehličnaté lesy. Nejběžnější kořist jeskynních lvů představovali koně, zubři, jeleni a další středně velká zvěř. V krajním případě se ovšem nebál napadnout i jiné významné predátory, například medvěda jeskynního, se kterým v zimním období vedl boj o jeskynní obydlí.