„Člověk pochází z Afriky,“ tuto teorii si ve školní lavici vyslechl asi každý z nás, a tak se postupem času stala obecně přijímaným tvrzením. Série objevů z letošního roku ovšem poukazuje na poněkud jiný scénář lidského vývoje. Zdá se totiž, že člověk pochází z Evropy!.
Letošní nálezy budou pravděpodobně dostatečným důvodem k přepsání učebnic dějepisu a biologie. Květnové objevy v podobě 7, 2 milionů let staré čelisti v řecké obci Pyrgos Vasilissis a horní stoličky v Bulharsku nasvědčují tomu, že původ a vývoj člověka je záležitostí evropského kontinentu, nikoliv Afriky.
Zájem o tuto čerstvou teorii ještě více podnítil novější nález stopy našeho předka na řecké Krétě. Ta má být stará asi 6 milionů let.
Fosílie staré přes 7 milionů let
Čelist a stolička pochází z hominida, kterému bylo dáno jméno Graecopithecus freybergi a přezdívka El Graeco. Nález je zhruba o 200 tisíc let starší, než nejstarší nalezený jedinec na africkém kontinentu!
Podle účastníků výzkumu z německé univerzity v Tübingenu před 7,2 milióny lety v Africe ještě nikdo takový žít nemohl, protože mezi obyvatelnými částmi Afriky a Středozemním mořem ležela nepřekonatelná Sahara. „Byli jsme z výsledků sami překvapení, dosud byli dávní předci člověka známí pouze z oblastí v Africe, jižně od Sahary,“ okomentoval nález jeden z výzkumníků Jochen Fuss.
Krétská stopa
Před několika měsíci byla na největším řeckém ostrově nalezena stopa našeho předka. Odborníci odhadli její stáří na necelých 6 milionů let. Přestože tento nález sám o sobě neohrožuje rozšířené tvrzení o počátcích evoluce lidstva, dokazuje minimálně to, že se předchůdce dnešních lidí nacházel na evropském kontinentě daleko dříve, než se původně předpokládalo.
Spolu s letošními nálezy fosílií hominida se tak jedná minimálně o silný podnět k dalšímu zkoumání skutečného původu člověka.