Domů     .Top
Blíží se realizace vysokorychlostního transportního systému Hyperloop?
Klára Červinková 26.10.2017

Probíhají jednání o první realizaci dráhy Hyperloop na území Spojených států. Technologii navrhl vizionář a majitel automobilky Tesla, Elon Musk. Tubus by měl vést mezi New Yorkem a hlavním městem Washingtonem. Vzdálenost 370 kilometrů by kapsle zvládly za necelou půlhodinu. .

https://www.youtube.com/watch?v=O_FyOBCVGWE

Musk na Twitteru uvedl, že dostal vládní souhlas s výstavbou této tratě. Na trase New York-Washington se počítá s dvěma dalšími zastávkami, a to v Baltimoru a Filadelfii.

Systém Hyperloop se testuje a vyvíjí od srpna 2013. Super rychlý způsob cestování.

je zajištěn díky tunelu, ve kterém je velmi řídký vzduch, kde se pohybují podtlakové kapsle s cestujícími. Stejně jako u již využívaných rychlovlaků, je pohyb kapsle zajištěn díky magnetické levitaci. Pohání je lineární elektromotory.

Teoretická maximální rychlost, které by bylo možné dosáhnout je přes 1200 kilometrů za hodinu! Při posledních testech společnosti Hyperloop One na dráze v Nevadské poušti dlouhé 500 m se podařilo dosáhnout rychlosti pouze 310 kilometrů za hodinu.

Pro srovnání Maglev (vlak pohybující se na polštáři magnetického pole) v roce 2015 v Japonsku překonal světový rekord. Dosáhl rychlosti 603 km za hodinu.

Společnost letos na jaře oznámila prvních devět míst v Evropě, kde by v budoucnu mohl stát dopravní systém Hyperloop. Jedním ze zájemců bylo i Brno, které by stálo o výstavbu tubusu mezi Prahou a Bratislavou.

Před vybrané trasy by měli propojit Korsiku se Sardinií nebo Španělsko s Marokem. Na Britských ostrovech by měla urychlit vnitrostátní dopravu.

Podle některých je nejoptimističtější odhad pro první realizace možný až po roce 2020. Je třeba ještě vyvíjet technologie a samotný systém. Navíc náklady na výstavbu podtlakového tubusu se nyní pohybují v astronomických částkách.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz