V roce 2012 americké sondy GRAIL objevily rozsáhlé tunely pod povrchem Měsíce. Nyní japonská vesmírná agentura JAXA ohlásila další nález podobného objektu. Nově objevená jeskyně má mít délku 50 kilometrů..
Že pod povrchem Měsíce existuje cosi zvláštního v podobě dutin, přitom naznačila již sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která našeho nejbližšího kosmického souseda zkoumá od roku 2009. Dalším aparátem, který existenci podpovrchových dutin na Měsíci potvrdil, je japonská lunární sonda Selene.
Podle japonských badatelů jeskyně vznikla během čilé vulkanické činnosti, která na Měsíci probíhala před 3,5 miliardami let.
Vulkanická činnost mění povrch tělesa a zanechává na něm své stopy. Láva navíc během tuhnutí může vytvářet dutiny, které poté geologové nazývají lávové tunely. Na naší planetě není o takové objekty nouze, lze je nalézt třeba na Sicílii, na Islandu či na Havajských ostrovech.
Nejdelší pozemský lávový tunel se nachází v Keni. Jmenuje se Leviathan a měří devět kilometrů.
Podobné útvary by se mohli stát základnami pro budoucí mise na Měsíc. Pokud je jeskyně přikrytá dostatečně silnou vrstvou lávové horniny, je stabilní. Při kilometrovém prostoru stačí jen dva metry tlustý strop. A právě zde by případní astronauti mohli nalézt útočiště, či skladovat zásoby.
Případná základna na povrchu by totiž byla vystavena neustálému bombardování mikrometeoritů i větších objektů, které mohou způsobit závažné škody. Kromě toho by ji ohrožovalo i smrtonosné kosmické záření.