Univerzitní tým specialistů z Oxfordu a Exeteru vytvořil fotonický počítačový čip, který dokáže napodobovat způsob, jakým pracují spojení dvou neuronů sloužících k předávání vzruchů. Tato novinka by tak mohla být velmi důležitá při propojení rychlosti moderních procesorů se silou mozku.
Díky tomu není nereálné, aby počítače v budoucnu fungovaly jako lidský mozek, což je pro všechny specialisty prozatím tajemstvím a nedostižnou metou. Prostřednictvím sítě neuronů a synapsí dokáže mozek zpracovávat a ukládat současně velké množství informací, a to za pomoci pouze několika desítek wattů energie.
Na druhou stranu současné počítače se tomuto výkonu ani zdaleka nedokážou přiblížit.
Pokud by se podařilo vyvinout takový počítač, jenž by fungoval jako mozek, musel by být schopen nějakou formou zohlednit skutečnost, že počet synapsí v mozku vysoce převyšuje počet neuronů, na jeden neuron přitom připadá kolem deseti tisíc synapsí.
Blýskáním na lepší časy je ale skutečnost, kdy se právě toto výzkumnému týmu podařilo. Tento čip je založený na strukturách vyrobených z materiálu se změnou fáze, který během přechodu z jednoho stavu do druhého ukládá a uvolňuje maximální možné množství energie.
Důležitou součástí jsou rovněž speciální fotonické obvody, které se starají o synaptickou odezvu. Poté, co materiálem procházejí světelné vlny, optické pulsy přepínají PCM (materiál se změnou fáze) tak, že dochází k imitaci plasticity synapse.
Současné počítače jsou z tohoto pohledu stále pomalé a navíc spotřebovávají velké množství energie. Naopak tzv. neuromorfický hardware je mnohem výkonnější, a tak mohou fotonické synapse pracovat až tisíckrát rychleji, než v případě lidského mozku.
Zdali se ale tento projekt podaří dotáhnout do konce a uvést do sériové výroby, toť zůstává otázkou.