K zisku hrstky drahých kamenů je nutno probrat tuny materiálu. Na úpravárenské lince se postupně oddělují velké kameny a rozpouštějí jíly. Na konci linky se nacházejí síta, kterými projdou zrnka o průměru maximálně 8 mm.
Ta jsou poté spláchnuta do sazeček, kde dochází k procesu zvanému gravitační sesazování. Čediče a ostatní lehké materiály proud vody odnese a v sazečkách zůstávají pouze těžké minerály, které se koncentrují u dna.
„Za den se ze sazeček sesbírá celkem kolem 30 kg hrubého koncentrátu, který v záležitosti na ložisku obsahuje 5 – 15 % granátu,“ říká technolog Jiří Boudný.
Hrubý koncentrát získaný z úpravárenské linky v Podsedidích je expedován k dalšímu zpracování do Turnova. Z vytříděných granátů se poté ručně vybírají takové, které jsou vhodné k dalšímu opracování. Pro broušení jsou nejlepší granáty kulatého a oválného tvaru.
Stejně jako u ostatních drahých kamenů se také hmotnost vybroušených granátů vyjadřuje pomocí karátů. Vůbec největší granát nalezený v Podsedicích má 3,49 karátu, což odpovídá asi 0,7 gramu.
Granáty se třídí podle velikosti do pěti frakcí. „Do té první spadají největší běžně nacházené kameny o průměru 6 až 8 mm,“ vysvětluje Boudný. „Tři kameny mají zhruba 1 gram, za nějž se cena pohybuje kolem 350 korun.“ .
Při přebírání koncentrátu jsou kromě granátů nacházeny též safíry, zirkony, rubíny, spinely, olivíny a další minerály.