Domů     .Top
Příští rok se dočkáme prvního stolu s technologií virtuálního hologramu
Marek Felt
od Marek Felt 29.8.2017

Společnost Euclideon představila nedávno prototyp speciálního stolu. Ten v kombinaci s lehkými a jednoduchými brýlemi dokáže vytvořit virtuální hologram a to dokonce pro více osob. Jedná se o formu částečné rozšířené reality.

Obraz je generován v rámci stolu, následně brýle se postarají o zobrazení pouze úhlu pohledu pro pozici daného uživatele.

Australská firma mnohé překvapila již před několika lety, kdy se jim podařilo vytvořit revoluční grafický engine, který nespoléhal na polygony, ale na virtuální atomy světla. Grafika je tvořena světelnými tečkami, voxely.

Podle vývojářů je engine schopen efektivně zobrazit miliardy těchto částic pomocí současného počítačového výkonu. Mapy a struktury objektů tak mohou být maximálně detailní a přesné. Stačí je přitom naskenovat laserem z reálného prostředí.

Vraťme se ale k holografickému stolu. Systém stolu o rozměrech 1,5 x 1,5 metru je schopen zobrazit jakoukoli trojrozměrnou grafiku. Může se jednat buďto o klasické modely z CADu, ale také o nejrůznější obrazce, které byly naskenované a vytvořené v rámci enginu a nástrojů od firmy Euclideon.

Systém je schopen zpracovat dokonce terabajty dat a ty zobrazit v trojrozměrné podobě ve formě hologramu.

V jeden okamžik jej mohou sledovat až čtyři uživatelé. Holografický obraz se přitom zobrazuje pouze do okrajů displeje na stole a do výšky 60 cm nad stolem. Aby se každému zobrazoval obraz ve správném úhlu, je zapotřebí snímat jeho pozici, resp.

pozici brýlí. To je zajištěno pomocí integrovaného systému senzorů ve stole. Nevýhodou ale je počet pozic, ze kterých je možné holografický obraz sledovat. Je bohužel omezen na osm a proto jej mohou sledovat jen čtyři lidé (osm očí).

Nejedná se o plynulé 360stupňové zobrazení a zde je tak patrné, že se vychází pouze z technologie, která se využívá u 3D televizí.

Vysoká je ale i samotná pořizovací cena. V prodeji by se měly objevit od února příštího roku a to za cenu 50 až 60 tisíc dolarů, což je v přepočtu kolem 1 800 000 Kč s DPH.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz