Unikátní výzkum provádí vědci v jednom z britských lesů. Ten doslova proměnili ve velkou laboratoř, kde zamořují les oxidem uhličitým v takových hladinách, jaké se očekávají v roce 2050. Chtějí tak zjistit, jak přesně jsou stromy účinné při pohlcování skleníkových plynů.
Deset let trvající studie by měla odhalit, jaký vliv mají zvyšující se hladiny oxidu uhličitého na zdravý les, konkrétně na ten, který se nachází v anglickém hrabství West Midlands. Lesní porosty jsou vystaveny hodnotám o 40 procent vyšším, než je současný běžný stav.
Očekává se, že v roce 2050 koncentrace CO2 bude 550 částic v miliónu částic atmosféry. V současnosti se množství pohybuje kolem 400 částic.
A jak takový výzkum funguje? Koncentrovaný plyn je bezpečně uložen na kraji lesa a odtud veden potrubím do stožárů, kde se v různých výškách pouští do listů jednotlivých stromů. Následně se vzorky listů shromažďují a chemicky analyzují v laboratoři.
Michal Tausz, profesor z Birminghamské university k výzkumu řekl. „Je jediné štěstí, že kolem 20 až 30 procent CO2, které vyprodukuje lidská činnost, se ztratí v lesích. Stromy totiž absorbují oxid uhličitý ze vzduchu a lze říct, že je vyloženě do sebe uzamknou a nepustí.“.
Během výzkumu se také bude hodnotit dopad na půdu, houby a hmyz. Tento výzkum je prvním svého druhu v Evropě. Není ale jediným. O něco podobného se pokouší také v Brazílii a Austrálii. S touto problematikou ale souvisí jedna nepříjemná věc.
Odlesňování je na denním pořádku, lidé si tento fakt neuvědomují, a tak vzniká riziko, že čím méně ploch se stromy bude, tím méně se uloží oxidu uhličitého a ten výrazně ovlivní místní klima.