„Podstata přípravy nových antibiotik, nazvaných CELIN a ODCELIN, spočívá v nepřírodní kombinaci CELesticetinu a LINkomycinu, dvou přírodních látek – linkosamidů, známých už od 60. let,“ vysvětluje Jiří Janata, vedoucí laboratoře Struktura a funkce přírodních látek v centru BIOCEV. „Kombinovat linkomycin s málo aktivním celesticetinem za celou dobu nikoho nenapadlo.
Chemicky je to velmi komplikované a po celá desetiletí chyběly vědcům potřebné znalosti,“ dodává. Výzkumníci dokonce věří, že mohou mikroby naprogramovat tak, aby tato nová léčiva přímo vyráběly. Plánují zkombinovat geny pro linkomycin a celesticetin do jediného produkčního organismu.
Tým Jiřího Janaty přes deset let studoval, jakým způsobem vznikají v mikroorganismech přírodní linkosamidy. Pochopení těchto složitých procesů umožnilo vědcům najít správnou kombinaci látek a vytvořit nová antibiotika bez použití chemických procesů.
„Tímto krokem jsme napodobili, nebo dokonce i předběhli přírodu, kde obdobným způsobem evoluce přírodních antibiotik skutečně probíhá,“ doplňuje Zdeněk Kameník, jeden z členů výzkumného týmu. Vědci se domnívají, že jimi připravované nové látky v přírodě existují, jen dosud nebyly objeveny.
„Odolnost k antibiotikům není nic nového. Spolu s existencí antibiotik jdou v přírodě ruku v ruce milióny let,“ zdůrazňuje Jiří Janata. „Lidstvu se v polovině minulého století povedl husarský kousek.
Převezli jsme lidské mikroorganismy, původce do té doby smrtelných onemocnění. Mikroorganismy se však našim antibiotikům naučily bránit. Chceme-li vítězství uhájit, čeká nás permanentní zápas spočívající ve vývoji nových látek.
Délka procesu od základního výzkumu k použitelnému léčivu je 20 až 30 let. S naším objevem jsme přibližně v polovině této cesty.“.