Pád z výšky představuje stále jednu z nejčastějších příčin tragických pracovních úrazů. Dochází k nim zejména ve stavebnictví. V roce 2016 bylo podle Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) hlášeno 2432 těchto úrazů, z toho 16 smrtelných a 148 závažných.
Pád z výšky nebo do hloubky byl příčinou smrti na pracovišti v téměř 63 procentech případů. O rok dříve přitom došlo k 8 smrtelným a 94 závažným úrazům při pádu z výšky. Snížit tato čísla by mohlo nově otevřené centrum jistící techniky ve Slavkově u Brna.
Smrtelných úrazů kvůli pádu z výšky přibylo meziročně o celých sto procent. Na vině je podle oblastních inspektorátů práce zejména zanedbáváním povinností zaměstnavatelů, vyplývající ze zákonných předpisů v oblasti poskytování osobních ochranných prostředků pro práce ve výšce.
Typická příčina: práce ve výškách bez zajištění
Jako typický příklad situace, při níž došlo k smrtelnému pracovnímu úrazu pádem z výšky, uvádí Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce: „Postižený se pohyboval po střeše objektu hospodářské budovy – seníku, kde prováděl výměnu střešní krytiny, v konkrétním případě vlnitých střešních desek.
Postižený nebyl vybaven vhodnými osobními ochrannými prostředky proti pádu, tj. neměl k dispozici postroj a záchytné lano, ani při práci nebyla použita pomocná konstrukce zabraňující prolomení střešní krytiny.
Při výměně střešní krytiny došlo k jejímu prolomení a postižený propadl střechou z výšky deseti metrů.“.
Experti přitom dlouhodobě upozorňují na nedostatečné či zcela chybějící zabezpečení při práci ve výškách. Na českých stavbách lze běžně spatřit nejen zcela nezajištěné pracovníky, ale také manipulaci s nezabezpečenými těžkými břemeny, které v případě pádu smrtelně ohrožují zaměstnance pod lešením či kolemjdoucí.
Ovšem ani v případě, že zaměstnavatel poskytne dělníkům jistící systém, nemusí být ještě nebezpečí vážného zranění eliminováno. .
Rizikem je i nekvalitní postroj
Zaměstnavatelé by měli pořizovat svým pracovníkům pouze kvalitní jistící systémy, ke kterým dodavatel navíc poskytne odborné zaškolení. „Na českém trhu lze běžně zakoupit celé jistící systémy, které dokonce nesou potřebný certifikát kvality, ale ve skutečnosti nefungují správně.
Zejména v hobby marketech často pořídíte systémy, které v případě pádu mohou amputovat končetiny či zaškrtit přítok krve. Opravdu kvalitní jistící systém musí bezpečně zadržet pád, a navíc zajistit člověka v postroji až na dvacet minut, než dorazí pomoc,“ vysvětluje Dominik Kubik ze společnosti Carl Stahl, která dodává jistící systémy po celé Evropě a poskytuje také komplexní služby v oblasti nerezové architektury.