Domů     .Top
Smrtelných i závažných pracovních úrazů kvůli pádu z výšky od loňska přibylo
Martin Macourek 25.4.2017

Pád z výšky představuje stále jednu z nejčastějších příčin tragických pracovních úrazů. Dochází k nim zejména ve stavebnictví. V roce 2016 bylo podle Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) hlášeno 2432 těchto úrazů, z toho 16 smrtelných a 148 závažných.

Pád z výšky nebo do hloubky byl příčinou smrti na pracovišti v téměř 63 procentech případů. O rok dříve přitom došlo k 8 smrtelným a 94 závažným úrazům při pádu z výšky. Snížit tato čísla by mohlo nově otevřené centrum jistící techniky ve Slavkově u Brna.

Smrtelných úrazů kvůli pádu z výšky přibylo meziročně o celých sto procent. Na vině je podle oblastních inspektorátů práce zejména zanedbáváním povinností zaměstnavatelů, vyplývající ze zákonných předpisů v oblasti poskytování osobních ochranných prostředků pro práce ve výšce.

Typická příčina: práce ve výškách bez zajištění

Jako typický příklad situace, při níž došlo k smrtelnému pracovnímu úrazu pádem z výšky, uvádí Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce: „Postižený se pohyboval po střeše objektu hospodářské budovy – seníku, kde prováděl výměnu střešní krytiny, v konkrétním případě vlnitých střešních desek.

Postižený nebyl vybaven vhodnými osobními ochrannými prostředky proti pádu, tj. neměl k dispozici postroj a záchytné lano, ani při práci nebyla použita pomocná konstrukce zabraňující prolomení střešní krytiny.

Při výměně střešní krytiny došlo k jejímu prolomení a postižený propadl střechou z výšky deseti metrů.“.

Experti přitom dlouhodobě upozorňují na nedostatečné či zcela chybějící zabezpečení při práci ve výškách. Na českých stavbách lze běžně spatřit nejen zcela nezajištěné pracovníky, ale také manipulaci s nezabezpečenými těžkými břemeny, které v případě pádu smrtelně ohrožují zaměstnance pod lešením či kolemjdoucí.

Ovšem ani v případě, že zaměstnavatel poskytne dělníkům jistící systém, nemusí být ještě nebezpečí vážného zranění eliminováno. .

Rizikem je i nekvalitní postroj

Zaměstnavatelé by měli pořizovat svým pracovníkům pouze kvalitní jistící systémy, ke kterým dodavatel navíc poskytne odborné zaškolení. „Na českém trhu lze běžně zakoupit celé jistící systémy, které dokonce nesou potřebný certifikát kvality, ale ve skutečnosti nefungují správně.

Zejména v hobby marketech často pořídíte systémy, které v případě pádu mohou amputovat končetiny či zaškrtit přítok krve. Opravdu kvalitní jistící systém musí bezpečně zadržet pád, a navíc zajistit člověka v postroji až na dvacet minut, než dorazí pomoc,“ vysvětluje Dominik Kubik ze společnosti Carl Stahl, která dodává jistící systémy po celé Evropě a poskytuje také komplexní služby v oblasti nerezové architektury.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz