Praktikujícím Židům sloužily nádrže s přírodní vodou označované jako mikve k rituální očistné koupeli. Nově objevená mikve z Chrudimi pochází z 16. století a svým provedením patří mezi světové unikáty..
Očistnou lázeň židé praktikovali před významnými svátky. Ženy navíc musely rituál vykonat ještě před svatbou a vdané pak každý měsíc po menses. Pro Židy tedy byla mikve důležitou součástí víry. Proto ji archeologové našli i v Chrudimi, kde počet Židů nebyl nikdy příliš vysoký.
„Ale i pro nejběžnější život i malá skupina potřebovala mít tu lázeň,“ komentoval nález archeolog Jan Frolík z Archeologického ústavu AV ČR.
Mikve se plnily přírodní vodou. Nově objevenou lázeň napájela řeka Chrudimka. Podle odborníků se jedná o moderní typ mikve, která musela pojmout minimálně 762 litrů vody, aby se do ní mohl ponořit celý dospělý člověk.
Z území České republiky je známo několik nálezů rituálních židovských lázní. Příkladem může být pražská mikve z Pinkasovy synagogy, která pochází také z 16. století. Na rozdíl od ní ale chrudimskou lázeň tvořily dvě části.
Jedna sloužila jako čistička vody a ve druhé probíhala samotná rituální očista. Právě tento způsob provedení činí nový objev jedinečným. Podle Frolíka je chrudimská mikve jakožto dvoudílná dokonce nejstarší v celé Evropě.