Jako pointilismus se označuje malířské umění, při kterém se obraz skládá z barevných teček. Tento styl proslavili hlavně francouzští malíři George Seurat, Paul Signac a Henri-Edmont Cross. Archeologové ale přinesli další důkaz, že techniku používali lidé už v pravěku. .
Pravěké obrazy vytvořené metodou tečkování byly nalezeny už dříve. Příkladem může být slavný nosorožec z jeskyně Chauvet ve Francii. Nedávno ale antropologové z New York University objevili další díla zachycená na skalní stěny pomocí teček.
Nález se podařil na lokalitě ve francouzském údolí Vézère. Rytiny z této oblasti jsou staré 35 000 lety, vytvořeny tedy byly lidmi první mladopaleolitické kultury – aurignacienu. Mezi obrazy byli vědci schopni identifikovat mamuty, koně a divokou krávu.
Lokalita Abri Cellier, kde byl objev učiněn, byla zkoumána už v 70. letech. Jak ale nejnovější nálezy ukazují, má oblast stále co nabídnout. Nedávno nalezené rytiny, i přes to, že jsou jen velice jednoduché, poskytují podle vedoucího výzkumu Randalla Whita důležitý vhled do života lovců mamutů.
Současně obrazy také potvrdily, že „pointilismus“ byla v pravěku oblíbená a rozšířená metoda vytváření nástěnných maleb a rytin.