Evropská vesmírná družice GAIA, která se v kosmu pohybuje od prosince 2013, přinesla další zajímavé údaje.
Na základě získaných dat kanadští vědci z torontské univerzity upřesnili, že naše Slunce a s ním i jeho planetární děti se pohybují po oběžné dráze kolem středu galaxie rychlostí 240 kilometrů za vteřinu.
Pro srovnání Země kolem Slunce obíhá rychlostí 30 kilometrů za vteřinu a celá galaxie míří směrem ke galaxii Andromeda rychlostí 200 kilometrů za vteřinu. Jeden oběh Slunce dokončí zhruba jednou za čtvrt miliardy let.
Badatelé také popsali, jak daleko se sluneční soustava nachází od samotného centra galaxie. Od supermasivní černé díry Sagittarius A* nás dělí vzdálenost necelých 26 000 světelných let.
Nejdůležitějším úkolem mise GAIA je sestavení třírozměrné mapy nejbližšího okolí sluneční soustavy. Měla by zpřesnit polohu přibližně miliardy hvězd, tedy asi jednoho procenta celkového galaktického množství, a u 150 milionů nejjasnějších z nich pak také jejich radiální rychlost.
Údaje mají být podle Evropské kosmické agentury mnohem přesnější a také rozsáhlejší, než tomu bylo u dřívější sondy Hipparcos. Svá měření družice provádí z Lagrangeova libračního bodu L2, který se nachází ve vzdálenosti přibližně 1,5 miliónu kilometrů od Země, směrem ven ze sluneční soustavy.