Čmeláci pozorovali svého kolegu, jak tahá dřevěný míč do středové branky, za což získá za odměnu doušek cukrové vody. Nejen, že to pozorující čmeláci brzy zvládli také, ale dokonce přišli na to, jak získat odměnu s menším úsilím.
„Slepě nekopírují, ale dělají něco lepšího,“ řekl spoluautor studie behaviorální ekolog Olli J. Loukola z Queen Mary University of London.
Předchozí práce s čmeláky dokázaly, že se mohou naučit získat odměnu taháním za nitky a přesunováním páček, a že jim k tomu stačí sledovat jiné čmeláky, kteří to již umějí. Experimenty v současné studii však naznačují, že je tento chytrý hmyz schopen naučit se i složitější úkoly.
„Chtěli jsme prozkoumat behaviorální flexibilitu čmeláků v testu, kde by museli použít nepřírodní objekt v úkolu, se kterým se ve své evoluční historii pravděpodobně nikdy nesetkali,“ vysvětlil Loukola.
„Čmeláci ve svém běžném životě nepotřebují válet koule. Ani pravděpodobně nenarazí na květinu, která by od nich vyžadovala přesunout objekt do svého středu, aby mu zpřístupnila svůj nektar,“ dodal.
https://www.youtube.com/watch?v=hC9aSP9x0xE