Domů     .Top
Mapování ptáků pokračuje. Sovy rozšířily areál svého výskytu
Václav Roman 24.2.2017

Průběžné výsledky mapování hnízdního rozšíření ptáků dávají vědět, že kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík bělavý u nás zvětšili areál svého rozšíření. To výr velký se drží na svém. Důležité jsou také počty drobných zemních hlodavců, kterými se sovy převážně živí.

Stav populace na konci minulého roku a průběh zimy naznačují, že potravní nabídka pro sovy bude letos příznivější než v předešlých dvou letech.

To vše dohromady vytváří ideální podmínky k jejich pozorování a mapování. Samci budou totiž s největší pravděpodobností tokat intenzívněji. V databázi AVIF v posledních dnech převažují záznamy puštíka obecného (Strix aluco).

Toho je možné spatřit či zaslechnout poměrně běžně, vyskytuje se ve všech typech lesů kromě vysokohorských smrčin. Pozorovat jej lze také v sadech a parcích. Jeho tok můžeme zaslechnout po celou noc.

Hlas kulíška nejmenšího(Glaucidium passerinum) a výra velkého(Bubo bubo) lze zaslechnout převážně 10 až 40 minut po západu slunce. Kulíšek žije převážně v jehličnatých lesích v nadmořské výšce nad 450 metrů.

Jeho typickým jarním voláním je opakované jednoslabičné pískání. Ještě intenzivněji kulíšci pískají v ranních hodinách – přibližně 40 až 10 minut před východem slunce.

Výr velký se vyskytuje na podobných stanovištích jako kulíšek, často se vyskytuje v jeho sousedství. Výr však nepohrdne ani smíšenými či listnatými lesy. Jeho typické hluboké „u-hu“ se nese na kilometry daleko. Dvouslabičné zvolání opakuje zpravidla co 10 sekund.

Po sýcích rousných (Aegolius funereus) je nejlepší pátrat těsně po setmění ve starých bučinách a starých jehličnatých lesích. V době toku se ozývají skupinkami melodických tónů „pu-pu-pu“. Obvykle se vyhýbají lokalitám, kde je slyšet puštíky.

Puštík bělavý (Strix uralensis) je větším z našich puštíků. Loni byl pozorován vyjma tradiční Šumavy a Beskyd také v Boleticích a na Moravě, ale například i v oblasti Bílých Karpat, Hostinských vrchů a Jeseníků.

Vyskytuje se převážně ve středních a vyšších polohách, zejména pak ve starších porostech.

Kdo chce mapovat sovy, musí znát aktuální čas západu a východu slunce v dané oblasti. Vystihnout správný čas může být pro úspěch pozorování rozhodující. Stejně je dobré si dopředu naposlouchat hlasy našich sov.

Na internetu jsou k dispozici například na stránkách Skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov.

Mapování hnízdního rozšíření ptáků odstartovalo v roce 2014 a letos má být ukončeno. Čtyři roky práce v terénu mají zásadně rozšířit a aktualizovat naše znalosti o avifauně České republiky.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz