Domů     .Top
Nové metody šlechtění. Výzkum DNA urychluje šlechtění zemědělských plodin
Václav Roman 20.2.2017

Olomoučtí vědci chtějí šlechtitelům pomoci s nesnadným úkolem – získávat nové odrůdy zemědělských plodin lépe snášející sucho a klimatické změny, které zároveň dokážou odolat chorobám či škůdcům a budou mít lepší vlastnosti..

Spolupráci vědců se šlechtiteli nově zprostředkuje Aplikační laboratoř AV ČR, kterou Ústav experimentální botaniky AV ČR nedávno otevřel. Olomoučtí vědci patří ve svém oboru mezi světovou špičku. Vyvinuli například metodu, jež zrychlila analýzu dědičné informace pšenice, a s dalšími partnerskými laboratořemi získali genetický plán této důležité plodiny. Jeho využití usnadní práci šlechtitelům i rostlinným biologům.

Vrcholem spolupráce vědců a šlechtitelů v nové laboratoři budou společné projekty, jejichž cílem je vyřešit konkrétní problémy – například již zmíněnou odolnost proti chorobám a škůdcům. Důležitá bude ale i zakázková činnost, protože v mnoha případech mají šlechtitelé konkrétní představu, co by od vědců chtěli, ale nemají potřebné vybavení a metody.

Laboratoř umožní provést analýzy takříkajíc na klíč. Disponuje vybavením na světové úrovni, protože zdejší botanici se zaměřují především na základní výzkum a ke konkrétním metodám získávají přístup mezi prvními.

Laboratoř, ve které by se šlechtitelé seznamovali s nejnovějšími výsledky molekulární genetiky a genomiky a využívali nejmodernější přístroje, techniky a postupy, dosud v České republice chyběla. Jak vysvětluje vedoucí Centra strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB profesor Jaroslav Doležel, tradiční metody šlechtění totiž přestávají stačit.

„Velké šlechtitelské firmy ve Francii, Německu, USA či v Anglii mají vlastní laboratoře zaměřené na metody molekulární biologie a genomiky. V České republice je zřízení takových laboratoří pro většinu firem finančně neúnosné.

Bez nových metod by ale časem nemohli konkurovat zahraničí. I proto je vznik první Aplikační laboratoře AV ČR zaměřené na pomoc šlechtitelům klíčové.“.

Vědci šlechtitelům nabídnou odborné konzultace, seznámí je s nejnovějšími objevy a pomohou jim využívat molekulární techniky. To vše může šlechtění nových odrůd zefektivnit a urychlit až o několik let.

Šlechtění pomocí molekulárních metod postupně doplní nové techniky. Již nyní je totiž jisté, že během několika let nastane ve šlechtění revoluce a začnou se využívat metody genové editace – tedy nová generace GMO (geneticky upravených organismů).

I s tím však v olomoucké laboratoři počítají a zájemcům nabídnou odbornou podporu, aby šlo tyto metody využívat.

S novinkami se šlechtitelé seznámí na seminářích, školeních a workshopech. Profesor Doležel ale vyzdvihuje, ze spolupráce chtějí těžit i vědci, pro které jsou důležité poznatky z praxe: „Spolupráce je podmínkou, aby vše fungovalo.

Šlechtitelé musejí rozumět, co jim nabízíme. Naopak, vědci nejsou šlechtitelé, a tak se možná některé metody a techniky, které máme k dispozici, nevyužívají jen proto, že nevíme, že by se mohly hodit.“.

O služby laboratoře je již nyní enormní zájem. Potvrzuje to účast na dvoudenním semináři Molekulární metody ve šlechtění rostlin, který otevření pracoviště doprovodil. „Do Olomouce přijelo na sedm desítek účastníků, což dokládá, že podobná platforma, jež by zastřešila spolupráci vědců a šlechtitelů, u nás doposud chyběla,“ vyzdvihuje vedoucí laboratoře dr. Jan Šafář.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz