Srdeční tkáň je velice komplikovaná, přesto se expertům z kanadské Univerzity York podařilo úplně poprvé vytvořit trojrozměrný model, ve kterém buňky synchronizovaně pulsují.
Doposud se vědcům podařilo vytvořit 3D prototypy celého srdce, nebo modely tkáně, které sice bily, ale nikoliv synchronně. Vědecký tým v čele s profesorem Muhammadem Yousafem nyní dokázal vyrobit srdeční tkáň složenou ze tří typů buněk. Všechny navíc tepaly v jednom rytmu.
Na modelu se podílely buňky srdeční svaloviny, buňky pojivové tkáně a cévní buňky. Jednotlivé složky pohromadě drželo lepidlo ViaGlue. Díky němu k sobě buňky těsně přiléhaly, což je podmínkou synchronního tepu.
Nový model bude mít podle autorů projektu široké uplatnění. Vzhledem k tomu, že se chová úplně stejně jako reálná srdeční svalovina, měl by model v prvním kroku usnadnit testování nových léků proti nemocem kardiovaskulární soustavy, které jsou v současnosti jednou z nejčastějších příčin úmrtí.
Kromě testování léčiv by model mohl v budoucnu najít uplatnění i při transplantacích srdce. V současnosti je ale hlavním cílem studium chování umělé srdeční tkáně a jeho další využití pro medicínské účely.
Tepající tkáň vyvinutá v laboratořích Univerzity York je zatím pouze jeden milimetr silná. Podle expertů lze ale stejným postupem vyrobit i silnější modely.