Až 40 tisíc osob pojištěných u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR užívá současně osm druhů různých léků. Přitom již kombinace pěti druhů může ohrozit zdraví pacienta. Vzájemné působení léků totiž násobí, či naopak potlačuje jejich účinnost. Také nežádoucí vedlejší účinky se vlivem interakce léků mohou zvyšovat. .
Riziko stoupá s každým dalším užívaným lékem a při terapii osmi léky současně je závažná interakce takřka jistá. „Nebezpečných osm druhů různých léků užívalo v průběhu roku 2015 téměř 40 tisíc našich pojištěnců.
Ale máme i 25 tisíc klientů, kteří užívají celkem až deset léků. Rekordmankou je pak 64letá žena z Děčínska, která bere léky s celkem 54 různými účinnými látkami,“ popisuje Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
ZP MV ČR proto ve spolupráci s firmou CompuGroup Medical přišla s unikátním projektem, který nebezpečným kombinacím léků dokáže zabránit. „Už více než dva roky nabízíme smluvním praktickým lékařům, kteří s námi komunikují elektronicky, programy PC Doktor a Medicus s automatickou kontrolou každého nově předepisovaného léku.
Díky těmto programům mají praktičtí lékaři ucelený přehled o všech lécích, které pacient užívá, a mohou tak hlídat případné škodlivé lékové kontraindikace,“ vysvětluje Hana Kadečková.
Program je pro lékaře neocenitelnou pomocí. Ve chvíli, kdy předepisuje pacientovi nový lék, program ho upozorní na možné kontraindikace s jinými léky, které pacient užívá. Lékař tak může u pacienta předejít vzniku nežádoucích vedlejších účinků či dokonce zachránit jeho život.
„Při kombinaci některých léků může být leckdy opravdu v sázce i lidský život. Užívá-li pacient například lék na ředění krve a k tomu si vezme lék, který má jako vedlejší účinek také ředění krve, pak se ředící účinek znásobí a pacient může například i vykrvácet.
Problémy způsobují i kombinace některých antibiotik a léků na snížení cholesterolu či spojení léků proti bolesti, které zatěžují játra. Doba, kdy se mohou negativní důsledky lékové interakce projevit, je velice rozdílná.
Jsou případy, kdy se nežádoucí vliv dostaví prakticky okamžitě, ale někdy to trvá i několik let,“ objasňuje MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
Co může pro své zdraví udělat samotný pacient? Především se neostýchat a informovat se u svého lékaře. Není totiž vždy nutné vyžadovat za každou cenu léky na všechno. Na druhou stranu, pokud je užívání léků součástí léčby pacienta, je třeba s lékařem probrat, zda je konkrétní kombinace léků bezpečná.