Nejnovější studie lékařů z Larner College of Medicine při Univerzitě ve Vermontu dokazuje, že lidé konzumující pravidelně pálivé papričky se dožívají vyššího věku, než ti, kteří se štiplavé zelenině vyhýbají. .
Blahodárné účinky chilli papriček jsou známé už tisíce let. Výzkumem této souvislosti se ale zabývá překvapivě málo moderních lékařských studií. Problému na zoubek se proto rozhodli podívat experti z amerického Vermontu.
Ve své práci prozkoumali údaje z dostupných databází. Jako podklad pro výzkum jim tak sloužily informace o 16 000 Američanech.
Autor projektu profesor Benjamin Littenberg a jeho spolupracovníci se zaměřovali hlavně na údaje ohledně zdravotního stavu lidí a příčiny jejich úmrtí v souvislosti s pravidelnou konzumací pálivých papriček.
Z výsledků studie vyplynulo, že lidé s oblibou v chilli papričkách měli o 13% nižší úmrtnost, než sledované osoby, kterým pálivá jídla nechutnala.
Mechanismy, jakými ostrá zelenina ovlivňuje délku života, jsou zatím nejasné. Jisté ale je, že u osob s oblibou v chilli je nižší výskyt nemocí kardiovaskulární soustavy i menší procento úmrtí z důvodu mrtvice.
Podle autorů studie může být důvod blahodárných účinků pálivých paprik například v receptorech pro dráždivé látky, mezi jaké patří i hlavní složka chilli papriček – kapsaicin. Roli ale může hrát i fakt, že kapsaicin do určité míry zabraňuje obezitě a podporuje průtok krve v tkáních.
Littenberg se svým týmem se nyní budou studiem vlivu pálivých papriček na lidské zdraví dále zabývat. Rádi by také konzumaci ostré zeleniny protlačili do fáze klinických testů, kde by mohlo být přímo sledováno její působení na organismus člověka.