Vědci z Southwestern Medical Center při Univerzitě v Texasu objevili léčivé účinky pepře dlouhého (Piper longum) proti různým druhům rakoviny.
Pepř dlouhý se vyskytuje hlavně v Indii a jihovýchodní Asii, kde se hojně používá jako koření. Místním obyvatelům jsou ale známé i jeho léčivé účinky. Rostliny byla používána už v tradičním indickém lékařství – Ajurvédě. Blahodárný vliv pepře nyní znovuobjevili Výzkumníci z Texasu.
Ke studiu rostliny experti použili moderní metodu rentgenové krystalografie. Tento přístup umožňuje určit přesnou strukturu molekul a jejich vazebné vztahy. Předmětem převratné metody byl v tomto případě Piperlongumin (PL) – látka obsažená v pepři.
Díky rentgenové krystalografii výzkumníci mohli přesně prozkoumat, jakým způsobem molekuly PL tlumí činnost genu GSTP1, který produkuje enzym hojně se vyskytující v nádorech.
Od nového přístupu ke starému „léku“ si vědci slibují hlavně možnost vývoje účinné látky proti různým typům rakoviny. Příznivý vliv by totiž PL mělo mít u rakoviny prostaty, prsu, plic a tlustého střeva.
Postup smrtelné nemoci by také mělo tlumit u leukémie a primárních nádorů mozku.
Účinná látka z pepře černého se nyní bude intenzivně zkoumat, ve snaze „protlačit“ ji do klinických testů co nejdříve.