U německého Heuneburgu archeologové odkryli hrob vysoce postaveného jedince. Zajímavější než samo tělo ale byla keramická nádoba, později datovaná do období 600 – 450 let před naším letopočtem. Na jejích stěnách totiž experti nalezli film biologického materiálu.
Po důkladné analýze se ukázalo, že se jedná o krev a zbytky lidských orgánů, patřících zemřelému jedinci.
Díky analýze historických proteinů se podařilo kromě krve z orgánů identifikovat také virus Krymsko-konžské hemoragické horečky – smrtelného infekčního onemocnění. Objev je tedy unikátní hned z několika důvodů.
Nejen, že se jedná o první doklad viru tohoto onemocnění v archeologickém materiálu, jde ale také o jediný doklad skladování lidských orgánů z oblasti dnešního Německa v prvním tisíciletí před Kristem.
Kromě otázek ohledně unikátní praktiky archeologové tápou také nad rozšířením smrtelné nemoci. Pohřbený jedinec mohl být jednou z obětí epidemie Krymžsko-konžské horečky. Druhou možností je, že si nemoc člověk přinesl z cest a zemřel dřív, než stihl ostatní nakazit.
Archeologové se proto nyní budou zaměřovat na důkladný výzkum keramiky. Je totiž možné, že se stopy biologického materiálu objeví i v dalších nádobách a podaří se tak na některé otázky najít odpovědi.