https://www.youtube.com/watch?v=f4z3VJR-ck0
Přiletí, naklade vajíčko a nechá jiné, ať se o mládě postarají. Kukačka obecná (Cuculus canorus) je kvůli hnízdnímu parazitismu mezi malými pěvci obávaným nepřítelem. Ale rákosníkovitým ptákům se neobvyklým způsobem podařilo na kukačky vyzrát. .
Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus) je typickým tažným ptákem. Zimu tráví v Africe a na jaře se přilétá pářit do severněji položených oblastí, včetně České republiky. Kromě vysilující 5 000 kilometrů dlouhé cesty čelí drobný pěvec ještě jednomu riziku – kukačkám.
V posledních 30 letech bylo do 10–20 % hnízd rákosníka nakladeno kukaččí vejce. Dnes počet kukaček výrazně poklesl a s tím i množství rodičů, kteří se musejí starat o nevlastní mládě. Populace rákosníků přitom zůstávají stabilní.
Právě tento kontrast přivedl zoology z Univerzity v Cambridgi k dlouhodobému výzkumu chování rákosníků obecných v souvislosti s hrozbou kukaččího parazitismu.
Profesor Nick Davies a doktorka Rose Thorogoodová dva roky pozorovali společenství pěvců v přírodní rezervaci Wichen Fen, které se nachází v britském hrabství Cambridgeshire. Pro účely studie používali řadu experimentů, například modely kukaček nebo napodobování varovných signálů rákosníků.
VÍCE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ Č. 6/2016, KTERÉ VYCHÁZÍ 20. 5. 2016, TEDY JIŽ PŘÍŠTÍ PÁTEK!