Na sklonku minulého roku se do Antarktidy vydala expedice tvořená šesticí vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Již dva měsíce předtím zamířila stejným směrem loď naložená zhruba dvěma tunami materiálu nutného k novým výzkumům či modernizaci Mendelovy polární stanice.
Stanici v Antarktidě provozuje Masarykova univerzita už více než 10 let. Podle odborníků se řadí k nejekologičtějším a technicky nejvyspělejším základnám na jižním kontinentu. Nachází se na Rossově ostrově ležícího nedaleko Antarktického poloostrova.
Vědci na základě pobývají vždy v období antarktického léta – od ledna do března, kdy zde panují nepříznivější podmínky. Část výzkumů však probíhá i pokud je stanice opuštěná. Energie získaná pomocí solárních panelů pohání přístroje zaznamenávající údaje o počasí.
Vědci rozjeli na tři desítky výzkumů. Bádají především nad změnou klimatu, intenzitou ÚV záření či ozónovou dírou.
Nová expedice dovezla k experimentování prototyp generátoru pro větrnou elektrárnu vyvinutý v ČR. Pokud půjde vše, jak má, měl by být schopen vyrábět elektřinu jak při slabém, tak silném větru. Dále s sebou přivezla na 200 kg nátěrů na ošetření zdí, aby otestovali jejich odolnost ve vztahu k počasí.