Domů    
Pravá, nebo levá?
Pavel Šmejkal 5.10.2015

https://www.youtube.com/watch?v=NPvMUpcxPSA

Přibližně 10 % populace jsou leváci a tento podíl se přenáší z generace na generaci a není závislý ani na rase, ani na socioekonomických podmínkách ani na ničem jiném. Leváctví či praváctví je odrazem dědičnosti či potíží v těhotenství, při porodu či může být následkem poranění..

Jsou-li oba rodiče leváci, bude alespoň jedno jejich dítě rovněž levák, je-li levákem jen jeden z rodičů, pak je šance na leváctví potomků šestinová, a v případě obou pravorukých rodičů pak šestnáctinová.

Většina lidí si leváctví ztotožňuje s prostým faktem používání levé ruky k psaní. Ve světě určeném pro praváky a tvořený z větší části právě pravorukými lidmi, není pro leváka ani pro jeho mozek snadný život.

Přesto se však najdou výjimky. Například klávesnice dříve psacích strojů dnes počítačů je uspořádáním písmen přívětivější k levorukému písaři.

Výhody při mrtvici

Většina lidí si během vývoje vytvoří určitý stupeň stranové preference, který neplatí pouze pro užívání ruky, ale všech orgánů na dané straně těla (očí, nohou, uší). Psychologové zjistili, že pravorucí lidé mají z hlediska funkcí mozek přesněji rozdělen – řeč, jazyk a logika jsou vždy na levé straně mozku, zatímco na pravé se objevují tvůrčí funkce, emoce a cit pro hudbu.

Leváci jsou na tom poněkud jinak. A trochu složitěji.

Dominance mozku levorukých lidí se totiž může případ od případu lišit. Někteří z nich mají mozek více podobný pravákům (řeč vlevo, kreativní funkce napravo), někteří je mají obráceně a jiní mají řečová centra umístěná v obou hemisférách (odborně se tento stav nazývá bilateralizace řeči).

Takto uspořádaný mozek má nesporné výhody při nečekaném ataku mrtvice, kdy je postiženo jen jedno centrum, zatímco druhé dokáže převzít veškeré funkce na sebe.

Třicet procent nevyhraněných

Naprosto „čistými“ praváky jsou asi dvě třetiny populace. Zbytek pak tvoří leváci spolu s nevyhraněnými lidmi, kteří jsou schopní používat obě ruce stejně.

S leváctvím bývají spojeny i některé psychické potíže či nemoci. S leváctvím je častěji spojen nerovnoměrný vývoj v dětství a vývojové poruchy učení. U chlapců převládá koktavost a sklon k alergiím.

Násilné přeučování bylo a je jedním z nejhorších poškozování, které může mít dalekosáhlé důsledky. Zasahuje totiž nejen do vývoje jazyka, ale s ohledem na neukončený vývoj dětského mozku může ovlivnit i inteligenci. Tu dokáže snížit až o jedno pásmo dolů.

VÍCE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ EXTRA, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Mozek je zpravidla jedním z prvních lidských orgánů, které se po smrti rozkládají, proto jsou nálezy zachovaných center lidského myšlení a paměti tak extrémně vzácné. Týmu pod vedením forenzní antropoložky Alexandry Morton-Haywardové se ale podařilo shromáždit sbírku více než 4 400 dlouho po smrti zachovaných lidských mozků. Co je „uchránilo před zkázou“? V roce 1982 […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz