https://www.youtube.com/watch?v=Cx1gnXpxD68
Že jsou k početí potřeba dva? Ne tak docela. Vědci poprvé pozorovali „panenské“ zrození u obratlovce v divoké přírodě. Žralokům příbuzný piloun mnohozubý sex nepotřebuje, 3 % jeho potomků jsou počata partenogenezí – vývojem jedince z neoplozeného vajíčka. .
Piloun mnohozubý (Pristis pectinata) je ohrožená paryba žijící v okolí Floridy. Je to jeden z pěti druhů pilounů, rodu známého hustými zuby, které jsou používány k lovení malých ryb. Stejně jako žraloci mají kostru tvořenou chrupavkou a dorůstají délky až 7,6 metru.
Podle odborníků jsou pilouni adeptem na vyhynutí celého rodu. Zejména kvůli intenzivnímu rybaření se jejich počet dramaticky zmenšuje.
Objevitelé partenogeneze u pilouna Andrew Fields a Demian Chapman z univerzity Stony Brook v New Yorku zkoumali stopy DNA ohrožených paryb, aby zjistili, jak často se spolu páří blízce příbuzní jedinci.
Analyzovali genetický materiál 190 pilounů a došli k překvapivému závěru – 7 mladých pilounů bylo zrozeno partenogenezí. Poprvé tak byl podán důkaz o nepohlavním rozmnožování u obratlovců v divoké přírodě. Podle odborníků by se mohlo jednat o objev, který přepíše učebnice biologie.
DALŠÍ INFORMACE SI PŘEČTETE V NOVÉM ČÍSLE 21. STOLETÍ, KTERÉ JE JIŽ V PRODEJI.