Domů     .Top
Pět mladých vizionářů mění svět
Barbora Cihelková 25.7.2014

Vzrušující projekty, které využívají nové technologie, aby zlepšily zdravotní diagnostiku v rozvíjejících se zemích, ochranu divoké přírody v Africe nebo geologické bádání v Jižní Americe, opět obdrží podporu od společnosti Rolex. Pět mladých vizionářů získalo ocenění Young Laureates udělované v projektu Rolex Awards for Enterprise.

Čtyři muži a jedna žena, kteří pocházejí z Afriky, Indie, Evropy a Blízkého Východu a kterým je méně než třicet let, byli veřejnosti představeni během slavnostního ceremoniálu 24. června 2014 v Royal Society v Londýně.

Každý z oceněných projektů byl vybrán pro svou originalitu a reálný dopad porotou, kterou tvoří nezávislí odborníci. Ti vybírali z užší nominace poté, co se do projektu přihlásilo přibližně 1800 uchazečů z celého světa.

Každý z laureátů získává 50 tisíc švýcarských franků, chronometr Rolex, mezinárodní publicitu a možnost získat rady a podporu od pléna odborníků, kteří byli oceněni v předchozích ročnících.

Neeti Kailas, Indie

Neeti zásadním způsobem zvýší počet kontrol ztráty sluchu u novorozenců v Indii s pomocí jednoduše použitelného zařízení a vybuduje také síť odborníků, kteří jsou schopní ztrátu sluchu léčit.

Olivier Nsengimana, Rwanda

Olivier bude podporovat chovné programy a návrat ohrožených rwandských jeřábů královských, kteří dnes žijí v zajetí. Jeho činnost je součástí širšího plánu na zvýšení ochrany divoké přírody ve Rwandě.

Francesco Sauro, Itálie

Francesco bude bádat v rozsáhlých kvarcitových jeskyních stolových hor na hranicích mezi Venezuelou a Brazílií. Bude tak objevovat jedinečné světy, které vznikaly v obdobích tisíců let zcela bez přítomnosti člověka.

Arthur Zang, Kamerun

Arthur vytvořil Cardio Pad – přístroj, který umožní zdravotním sestrám v odlehlejších částech Kamerunu zasílat pomocí mobilního připojení výsledky kardiologických vyšetření odborníkům na choroby srdce.

Hosam Zowawi, Saúdská Arábie

Hosam bude vytvářet rychlé testy schopné určovat bakterie rezistentní vůči antibiotikům. Povede také kampaň pro širokou veřejnost, která má varovat před nebezpečími nadměrného používání a chybného nasazování antibiotik.

Rolex Awards for Enterprise jsou ocenění udělovaná obročně už od roku 1976. Společnost Rolex jejich prostřednictvím oceňuje výjimečné osobnosti, které jsou obdařené nadšením a odvahou pustit se do náročných úkolů.

Každé ocenění je uděleno novému nebo pokračujícímu projektu kdekoli ve světě – takovému, který si zaslouží podporu, protože dokáže zlepšovat životy lidí nebo chránit přírodní či kulturní dědictví. Jsou to projekty dotýkající se všech aspektů lidské společnosti – rozšiřují naše poznání a zkvalitňují život na naší planetě. Ročník 2014 je věnován výhradně mladým do 30 let.

Více o cenách Rolex Awards for Enterprise na www.rolexawards.com

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz