Obyvatelé západních velkoměst jsou náchylnější k chronickým zánětům a trpí sníženou imunitou. Někteří vědci přičítají vyšší procento zánětlivých onemocnění ve městech zdejšímu životnímu stylu.
Lidé v rozvinutých zemích více dbají na hygienu a čistotu se snaží udržovat i u sebe doma. Používají řadu čistících antibakteriálních přípravků, které ale podle některých vědeckých studií vedou k tomu, že jsou tito lidé náchylnější k různým virovým infekcím a zánětům.
Jestliže lidský imunitní systém pravidelně přichází do kontaktu s nejrůznějšími bakteriemi a viry, jak je tomu v případě obyvatel nerozvinutých zemí nebo i venkova, má příležitost vybudovat si proti nim silnější odolnost.
A pokud náš imunitní systém funguje správně, nemá potíže vyrovnat se se záněty, které zpravidla po odeznění hlavní infekce velmi rychle ustoupí. Jestliže ale zánět přejde do chronického stádia, může způsobit řadu zdravotních komplikací.
„Nevyléčený zánět může vést k astmatu, alergii a případně i různým typům infekce dlouhého střeva,“ řekl Christopher Lowry profesor integrativní fyziologie na Univerzitě v Coloradu a současně vedoucí výzkumu.
Častější pobyt na venkově, kde lidé tráví více času v přírodě, by tak podle autorů studie mohl být prospěšný pro lidské zdraví.