Tým vědců prováděl výzkum v národním parku Ambroseli v Keni, kde se stovky divoce žijících slonů pohybují mezi lidmi a někdy se stávají terčem útoků místních domorodců, zvláště kvůli omezeným zdrojům vody.
Výzkumníci pouštěli slonům záznam hlasu muže pocházejícího z kmene Masajů a druhého z etnika Kambů.
„Podívejte, támhle přichází skupina slonů,“ zněla fráze, kterou sloni v obou jazycích slyšeli. Dvě třetiny slonů projevily jednoznačně defenzivnější reakci, když slyšely masajského muže. Zatímco Masajové slony občas zabíjejí, Kambové jsou pro ně menší hrozbou.
Když stejnou větu řekl mladý masajský chlapec, sloni nereagovali tak intenzivně jako na hlas dospělého muže. Téměř nulová byla reakce na větu pronesenou ženou. Ženy nepředstavují pro bezpečí slonů prakticky žádnou hrozbu.
„Sloni jsou schopni vysokého stupně rozlišení lidské řeči. Zřejmě za to mohou poděkovat svému mimořádně velkému mozku,“ řekl spoluautor výzkumu Graeme Shannon z Coloradské univerzity.
Klíčem k rozlišovacím schopnostem afrických chobotnatců je podle vědců sloní paměť. „V podstatě si vyvinuli velmi bohaté znalosti o lidech, s nimiž sdílejí své životní prostředí,“ prohlásila autorka výzkumu Karen McCombová z univerzity v Sussexu.