S “teorií Krakena” přišel Mark McMenanim již v roce 2011. Snažil se tak vysvětlit zvláštně rozházené fosílie ichtyosaura Shonisaurus popularis, které nalezl v nevadské poušti. Podle něj byly uspořádány tak ukázkově, že to nemohlo být dílem nahodilých přírodních procesů.
I v dnešních mořích však existují tvorové, kteří něco podobného s oblibou dělají: hlavonožci, například chobotnice. Tvor, který byl schopen manipulovat kostmi dravého ictyosaura o velikosti menšího autobusu však rozhodně nemohl být žádný drobeček.
McMermaninova teorie se však mnoha vědcům zdála až příliš fantastická. Zbytky těla ichtyosaura byly sice opravdu zvláštně uspořádané, šlo však o ojedinělý nález, u něhož opravdu nebylo možné vyloučit dílo náhodných procesů.
Vědec se pomalu smiřoval s tím, že jeho myšlenku jeho kolegové zavrhnou. Nedávno však v depozitáři v muzeu v Las Vegas nalezl kosti ichtyosaura, které byly ve velmi podobném uspořádání, jako jeho dřívější nález.
McMermanin se zaradoval a začal pátrat dál. Ukázalo se, že depozitář obsahoval ještě další poklad. byla jím zvláštní fosílie, v níž paleontolog nakonec rozpoznal zobákovité čelisti obřího hlavonožce. Nález má samozřejmě k průkaznosti stále daleko.
Myšlenka na to, že druhohorní moře brázdili neznámí obří hlavonožci je však přinejmenším velmi vzrušující!