Domů     .Top
Pohřbené jezero Vostok žije
JanPetricko 9.7.2013

Na Antarktidě se nalézá více než 400 podpovrchových jezer, po miliony let izolovaných od planetárního ekosystému kilometrovými vrstvami chladného a netečného ledu. Vostok je z nich největší a vůbec není tak sterilní, jak se vědcům zprvu zdálo. Pod mikroskopem ožilo.

Voda je život. Voda život umožnila a ten v ní vesele kypí. A přece existují „neviditelné“ vodní plochy, ztracené v podpovrchových hlubinách, o nichž se odborníci donedávna domnívali, že by z logiky věci měly být bez života.

Jen si to představme: jezero, stlačované shora čtyřkilometrovou vrstvou ledu po dobu 15 milionů let a zespoda vystavené horkým proudům zemského jádra, které jej udržují v polotekutém stavu. Fantastická – až mimozemská – scenérie.

Která navíc vykazuje vysoké koncentrace toxických plynů a prvků, které život neumožňují, nebo alespoň ztěžují. Do tohoto obrazu naprosto přesně zapadá jezero Vostok.

Jedna věc je ale teorie a druhá praxe. Proto experti nelenili a pomocí nejmodernějších technologií zavedli do jezera sondážní vrty a získané vzorky nyní intenzivně analyzují. Zatímní výsledky jsou nadmíru zajímavé.

Dosud bylo ve vzorcích analyzováno více než 3500 genových sekvencí, z nichž se zhruba polovina shoduje se stavebními „bloky“ známých organismů.

Plných 94 % sekvencí DNA pochází od různých druhů bakterií a zbylých 6 % odpovídá komplexnějším organismům, jakými jsou třeba některé typy podmořských hub, korýšů a měkkýšů. A co víc, některé z bakterií, odpovídají druhům, které běžně žijí v tělech větších živočichů, zejméne ryb.

Odborníci na „ztracená“ jezera v Antarktidě ostatně něco podobného očekávali, jen možná ne v takové míře.

Zbývá ovšem kardinální otázka: „Nedošlo náhodou k organické kontaminaci prostřednictvím vrtné techniky?“, pokládá nepříjemnou otázku David Pearce z univerzity v Newcastlu.  Ta má navíc logické opodstatnění.

Primárním cílem mise totiž nebylo získání organických vzorků, ale zkoumání  pradávného klimatu, jehož změny a procesy jsou „otištěny“ v hlubinných vrstvách.  A proto nebyly vrtné instrumenty před akcí nikterak sterilizovány.

Nezbývá tedy, než celý proces znovu zopakovat, tentokrát již s jasně specializovaným posláním.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz