Obří ryba Epinephelus itajara, která během svého až 40letého života dokáže nabrat úctyhodných 450 kg, se před pár lety nacházela na pokraji vyhubení. V roce 1990 téměř vymizela z vod Floridy a místní vláda tak zakázala jejich rybolov.
Za necelých 22 let se populace této ryby, česky zvané kanic itajara, zvedla a to vábí k podívání množství potápěčů. Jenže začaly se čím dál tím silněji ozývat hlasy rybářů, kteří by rádi zákaz lovu těchto obrů obnovili.
Mají totiž za to, že ve velkém žerou jejich jinak cenné úlovky – humry a jedlé ryby.
Vědci se proto zaměřili na stravovací návyky a úbytek ryb a humrů v této oblasti. Jejich závěry hovoří jasně ku prospěchu podmořských obrů. „Obnovená populace není příčinou úbytku množství ryb a humrů,“ píše ve zprávě nezávislá mořská bioložka Sarah Frias-Torresová s tím, že vymizení predátora před dvaceti lety s sebou neneslo žádný nárůst populace jiných živočichů.
Studie jeho skladby jídelníčku to vysvětluje: pojídají především krevety, kraby a ryby, které se nevyužívají v lidské stravě. Ačkoliv občas humra uloví, stejně tak často uloví jiného predátora, který se živí humřími mláďaty.
Podle vědkyně by rybáři měli být dokonce rádi, že populace Epinephelus itajara vzrostla, neboť přispívají k tomu, že více humrů doroste obchodní velikosti.