Domů     .Top
Týden vědy už za 9 dní!
21.stoleti 22.10.2012

Týden vědy a techniky začíná už za 9 dní. V rámci nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice probíhají přednášky, výstavy, promítání dokumentárních filmů a také exkurze.  Do programu se zapojuje například také Astronomický ústav AV ČR. V pátek 2. listopadu 2012 se můžete od 16:00 na pražském pracovišti na Spořilově (adresa Boční II 1401, Praha 4) osobně podívat do Astronomického pavilonu.

Pogram 2.11.2012:

16:00 Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování na terase a v kopuli.

Přednášky:

16:30 RNDr. Michal Dovčiak, PhD. – Čierne diery z pohľadu astrofyziky

18:00 prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. – Půl století ESO a 5 let ČR v ESO

19:30 Mgr. Richard Wünsch, PhD. – Jak se rodí hvězdy?

A dále následuje až do 22 hodin pro zájemce vždy krátká úvodní prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů a pozorování noční oblohy dalekohledem, v případě zatažené oblohy pouze pozemských objektů. Za deště se nepozoruje.

Sobota 3. listopadu 2012:

10:00 Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování na terase a v kopuli.

Přednášky:

10:30 prof. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc. – Úvod do archeoastronomie

12:00 Mgr. Aleš Bezděk, PhD. – Co nového ukázaly družice o gravitačním poli

13:00 Mgr. Adam Růžička, PhD. – Od velkého třesku ke galaxiím

Od 10 do 14 hodin bude také možné pozorovat dalekohledy z kopule a terasy – Slunce se slunečními skvrnami a také využijeme výhledu na Prahu na pozorování města. V případě zatažené oblohy budou na programu pouze pozemské objekty jako ukázka schopnosti různých dalekohledů. Za deště se nepozoruje.

Program pro děti – v sobotu od 10 do 14 hodin:

V letošním roce si připomínáme 50 let existence Evropské jižní observatoře. Zatímco rodiče budou na přednášce nebo prostě přijdou se svými dětmi, v poslední patře budovy, v prostoru s pěkným výhledem, s dětmi „postavíme“ plánovaný největší dalekohled světa, který bude mít ve skutečnosti v průměru přes 39 metrů a spatří světlo vzdálených útvarů ve vesmíru v roce 2017. LEGO panáčci nám ukáží, jak bude dalekohled velký.

Zahrajeme si pexeso s fotografiemi  pořízenými na Evropské jižní observatoři a děti si ho budou moci odnést domů. Puzzle obrázků z vesmíru budou pro nejmenší, ale i pro ty větší, záleží jen na počtu rozstříhaných kousků .

Děti si domů odnesou spoustu fotografií z dalekohledů. A koho už budou bolet záda z nalepování nebo hry u stolu, bude moci vyjít na terasu budovy a podívat se různými typy dalekohledů. U nás se nudit nebudete!

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz