Scénář, který je v odborné komunitě považován za nejpravděpodobnější, vypadá zhruba následovně: poté, co předkové velké části dnešních lidí opustili Afriku, narazili v oblasti Blízkého východu a Evropy na již dávno etablované neandertálce.
Ty z velké části vybili, někdy však přeci jen podlehli svodů sličných neandertálek a zplodili s nimi potomky. To se projevilo v genech všech mimoafrických etnik, zatímco Afričané (tedy přesněji řečeno Afričané subsaharští) zůstali styky s neandertálci nepoznamenáni.
Vědci z Harvardovy univerzity a z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku však nedávno přišli s alternativním vysvětlením. Podle této představy zůstaly po oddělení linie dnešních lidí a neandertálců (asi před 500 000 lety) v Africe různé skupiny druhu Homo sapiens.
Některé z nich byly budoucím neandertálcům pochopitelně příbuznější, než jiné. Historická náhoda tomu poté chtěla, aby skupinkou, která opustila Afriku a dala základ většině světových populací Homo sapiens byla právě ta, která byla ta neandertálcům příbuznější. Vysvětlení vcelku logické, nemyslíte?