Američtí vědci sestrojili speciální implantát, který vložili do frontální kůry mozku opic. Zařízení účinně podporovalo rozhodování opic a rozvíjí poměrně pokročilé duševní schopnosti. Tento výzkum je vrcholem řady předchozích studií s obdobnými mozkovými čipy, ovšem tento byl implantován do mozku podobného, jako je lidský.
Vědci si tak od svého zařízení slibují funkčnost i pro lidi jako pomůcku například pro boj s demencí či mrtvicí.
Vědci vedení Wakem Forestem na univerzitě v Jižní Kalifornii pracovali dva roky s pěti opicemi makak rhesus. Po celou dobu je učil k sobě přiřazovat obrázky. Jejich úspěšnost byla 75 % v lehčích úkolech a 40 % ve složitějších.
Jejich rozhodování sledovaly dva senzory v mozkové kůře, které zaznamenávaly mozkovou činnost. Tím pak vědci analyzovali přesný postup rozhodovacího procesu. Následně využili přesné signály, které mozek potřeboval a začali je do mozku vysílat také. Jejich výsledky se zlepšily o 10 %.
Pak nechali opice s čipem pozřít kokain. Droga zmátla jejich mozek a tím se zhoršily jejich výsledky zhruba o pětinu. Jenže když opicím na kokainu zapnuli mozkový implantát, chyby nedělaly. Dokonce si vedly i o něco lépe, než bez implantátu. Zařízení totiž vylepšuje komunikaci mezi jednotlivými neruony.