Domů     .Top
Výcvik hledání nového života
21.stoleti 17.9.2012

Kosmonauti mají sen: najít nový život. A pro vybranou posádku se tento sen může už za týden stát skutečností – jen se bude nacházet hluboko pod zemí namísto hlubin vesmíru. Mezinárodní posádka skládající se ze šesti kosmonautů začne výcvik pro jeskynní dobrodružství, které je nachystáno tak, aby je připravilo na kosmický let.

CAVES je zkratka z anglického „Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behaviour and performance Skills“ (Společné dobrodružství pro vyzkoušení lidského chování a úrovně znalostí). Cílem pokusu je připravit kosmonauty k bezpečné a efektivní práci stejně jako řešit problémy v multikulturním týmu. A to vše při průzkumu neprobádaných oblastí za využití kosmických procedur.

Slunečný italský ostrov Sardinie přivítá kosmonauty ze všech partnerských stran projektu Mezinárodní kosmické stanice. Po týdnu věnovaném výuce bezpečnostních procedur a základů průzkumu jeskyní se kosmonauti vydají 17. září na šestidenní podzemní cestu. Jeskyně nabízejí mnoho podobností s kosmickými lety.

Práce v izolaci od vnějšího světa v omezeném prostoru s minimálním soukromím stejně jako nutnost čelit technickým výzvám a limitovaným zásobám jsou podmínky, které mají kosmonauti žijící ve vesmíru – stejně jako které jsou pod zemí.

Zážitek je přitom koncipovaný tak, aby byl maximálně realistický. Samostatné řídicí středisko bude monitorovat posádku ze základního tábora, který se bude nacházet v vchodu do jeskyně. Brífingy proběhnou dvakrát denně – stejně jako probíhají na Mezinárodní kosmické stanici. Posádce bude umožněno získat toliko jednu dodávku zásob během pobytu pod zemí.

Své vybavení si bude muset pečlivě vybrat stejně jako bude muset dát řídicímu středisku vědět nejméně 24 hodin předem na přípravu nákladu.

Přitom bude využita i příležitost na provedení vědeckého výzkumu. Stejně jako ve vesmíru budou mít kosmonauti příležitost k provádění vědecké práce stejně jako k testování nového vybavení a procesů. Velká část jeskyní na Sardinii je neprobádané a nezmapovaná.

„Jeskyňonauti“ se budou muset bezpečně pohybovat po podzemí stejně jako se rozhodovat, které oblasti prozkoumají. Následně zakreslí detailní mapy svého postupu, aby měli jistotu, že se vrátí do základního tábora – a aby pomohli budoucím průzkumníkům.

Letos pak budou kosmonauti pátrat i po různých formách života. „Nikdo dosud v těchto jeskyních systematicky nepátral po stopách života,“ vysvětluje trenérka kosmonautů ESA a tvůrkyně kurzu CAVES Loredana Bessoneová. Kosmonauti budou postupovat podle stejného bezpečnostního protokolu jaký je vyžadován v průběhu kosmických vycházek, stejně jako budou testovat nový komunikační systém.

Během dvoutýdenního kurzu mají kosmonauti analyzovat svoji úroveň týmové práce stejně jako vůdčí schopnosti, a to s pomocí svých instruktorů.

– TZ ESA ČR –

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz