Vědci možná odkryli jeden z prvních příznaků Alzheimerovy choroby. Podle jejich výzkumu může být indikátorem této neurologické choroby problém se spánkem. Nezvratné změny v mozku, které Alzheimer vyvolává, vedou k demenci.
Věda však dosud nezná příčinu, ani chorobu neumí nijak vyléčit. Známé projevy pak jsou až ztráta paměti.
Odborníci z Lékařské školy Washingtonovy univerzity v St Louis proto chtěli najít také jiné, časné indikátory této zhoubné choroby. Sledovali životní rytmus myší. Ukázalo se, že v momentu, kdy se v mozku objevily shluky bílkoviny betaamyloidu (ukládá se mezi neurony, které pak odumírají, odborně plaky), zároveň se objevily problémy se spánkem.
Myši jsou noční zvířata a spí během denního světla v intervalu 40 minut za hodinu. Plaky v mozku však zkrátily jejich spánek na 30 minut. Vědci nyní vyhodnocují, zda k podobné spánkové poruše dochází i u lidí.
„Pokud poruchy spánku začnou stejně tak brzy v průběhu lidského Alzheimera, pak by tyto změny mohly poskytnout snadno zjistitelné znamení patologie,“ říká hlavní autor studie David M. Holtzman. To by byl krok k tomu léčit Alzheimera ještě před nástupem demence.
Navíc přítomnost poruch spánku by byla jasným indikátorem toho, zda léčba funguje, či nikoliv.